Matsin: Kohtla-Järve kooli käivitamine eestikeelsena vajab rahasüsti

Foto: Sergei Stepanov/ERR

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktori kohusetäitja, Viljandi riigigümnaasiumi direktori Ülle Matsini sõnul on võimalik teha Kohtla-Järve koolist eestimeelne ja -keelne kool hoolimata sellest, et piirkonna omapära arvestades hakkaks uues koolis õppima vähem eestlasi kui muust rahvusest noori.

Ajutise koolijuhi arvates kujuneb võtmeküsimuseks see, kes saab kooli direktoriks. Teatavasti astus eelmisel aastal valitud direktor tagasi ja käimas on konkurss uue juhi leidmiseks. Ülle Matsin on kindel, et uus koolijuht jagab tema visiooni eestimeelsest koolist.

"Ega see uus koolijuht ei saa ju päris kuu pealt tulla. Ta peab arvestama kõiki neid ootusi, mis on täna lauale toodud, ja ta peab nende ootuste kontekstis tegutsema hakkama," lausus Matsin.

Ülle Matsini sõnul on oluline, et nii Kohtla-Järve kui ka teiste valdavalt venekeelsetes piirkondades asuvate riigigümnaasiumide arengukavadesse tuleb panna kirja, millal kogu õppetöö hakkab koolis olema eesti keeles. See oleks selge sõnum eesti keele õppe kvaliteedi parandamiseks ka vene põhikoolidele.

"Kas see on siis kolm aastat, nagu pakkus professor Aaviksoo. Täitsa võimalik. Aga see tuleb paika panna ja kokku leppida ja siis tuleb näidata, mis tegevusi selleks on vaja. Absoluutselt kindlasti võib selle eesmärgi saavutamine osutuda päris kalliks, aga selleks peab olema valitsusel valmisolek," märkis Matsin.

Lisarahastus on valdavalt venekeelses piirkonnas asuvale riigikoolile oluline, sest paljud vene põhikoolist gümnaasiumisse tulevad noored ei valda piisavalt riigikeelt.

Selleks, et õppetöö ei kannataks, on vaja teha väikesi ja sellest tulenevalt kulukaid õppegruppe, kus ainet omandataks vastavalt õpilaste keeletasemele.

Pikk videointervjuu Ülle Matsiniga (26.02.2018)


Selles seerias avaloona oli pikk videointervjuu lapsevanem Mare Roosilehega.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: