Lugejakiri. Keelekoera saba lõikamine

Eesti keele õpik vene õppekeelega gümnaasiumi 10. klassile.
Eesti keele õpik vene õppekeelega gümnaasiumi 10. klassile. Autor/allikas: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Kohtla-Järvel toimuvat vaadates tundub, et meie eesti keele koera saba ei lõigata mitte jupikaupa, vaid saba on lausa viilutajasse pistetud. Pisut piinlik see 27. taasiseseisvumise aastal ju tundub, aga tegemist on osaga palju laiemast pildist, mida me senini tunnistada ei taha.

Mis lahti? Miks ei taha Narva "ametlik" võim linna saamist kultuuripealinnaks? Mis on lahti Narva muuseumiga? Miks ei osata seni, ehkki on 27 aastat saadud raha ja läbitud lugematult igasuguseid programme, eesti keelt?

Vastus on lihtne – need on kohalikele võimukandjatele ohtlikult edukad tegemised, mis viiksid Eesti riigi tegelikult ka Kirde-Eestisse. Ja sellest ei ole need võimukandjad juttudele vaatamata huvitatud.

Lisaks sellele näidatakse Eestile igal võimalikul juhul, kes kirdes tegelikult mängu juhib. Piisas Keskerakonna piiksatusest korruptantide kohta, kui erakonnast lihtsalt minema astuti ja asi lahendatud. Nüüd Keskerakond enam seda viga ei korda.

Tipuks sellele on meie keeleaastaks kuulutatud aastal otsustatud avada Kohtla-Järvel riigigümnaasium, mis on eestikeelne, aga alustab venekeelsete klassidega?! Midagi sellist on Eestis 27 aastat pärast iseseisvuse taastamist enam kui kummastav.

Mis oleks lahendus? Ei näe muud lahendust kui et koera saba tuleb siiski ühe korraga maha lõigata. Ah et valus? Pisut küll, aga siis on asi lahendatud. Kahjuks ei näe ma meie tänastes koalitsioonides seda tarmu asi ära teha. Jutt on ilus, ja seda kõigil, Isamaal kaasa arvatud. Aga kui tegudeks läheb, siis…

Asi ei ole Narva jõe taguses ruumis ja terviklikus Petserimaas. Me oleme maha mängimas enamatki meie maast ja seda meie oma võimukoalitsioonide juhtimisel. •

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: