Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktoriks saab Hendrik Agur

Hendrik Agur.
Hendrik Agur. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktoriks valiti Hendrik Agur, kes asub uues ametis tööle 15. aprillil, teatas haridusministeerium teisipäeval.

"Kohtla-Järvele loodav riigigümnaasium on erilise tähelepanu all olev ja erilist panustamist nõudev õppeasutus. Tegu on eneseületust nõudva tööga, kuid soovin seda teha sajaprotsendilise pühendumisega: eesmärk on koos meeskonnaga rajada Kohtla-Järvele vähemalt sama hea kool kui Gustav Adolfi Gümnaasium. Ida-Virumaa pärl ja kogukonna ühendaja – reaal- ja humanitaarhariduse lipulaev, kuhu soovitakse õppima ja õpetama tulla üle Eesti," ütles Hendrik Agur ministeeriumi pressiteates.

Haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu osakonna asejuhataja ja valikukomisjoni liige Ruth Opmann märkis, et Hendrik Aguri tugevuseks on pikaajaline kogemus koolijuhina ja põhjalik visioon sellest, milline peaks Kohtla-Järve riigigümnaasium tulevikus olema. "Hendrik Agur on ennast tõestanud 13 aastat võimeka eestvedajana Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktori ametikohal - tegu on loova, ambitsioonika ning nüüdisaegset koolikultuuri kandva inimesega," lisas ta.

"Kohtla-Järve Gümnaasiumi mõju ja missioon on laiem ühe kooli piiridest, ulatudes linnast ja maakonnast kaugemale. Nii tugevdame kohalikku kogukonda ja tekitame inimestes huvi eesti keele ja hariduse vastu. Minu esmane ülesanne on luua meeskond, kes kannab kokkulepitud väärtusi õpilaste arengu igakülgsel toetamisel: tolerants ja koostöömeel peavad olema aluseks, millest kõik tegevused koolis lähtuvad. Samuti eesti keele ja kultuuri säilimine ning eestikeelne õppetöö peavad olema vankumatult tagatud – samas tuleb selles läbivalt arvestada kohalikku keskkonda, õpilaste ja nende perekondade keelelist ja kultuurilist tausta. Koolikultuuri peab kujundama nii, et iga õpilase rahvuslik identiteet oleks väärtustatud: kõik kooliõpilased peavad tundma ennast koolis hästi ja turvaliselt. Peatselt algab ka vastuvõtt kooli – õpilastega vesteldes saame selgema pildi sellest, kes õppima tulevad, milline on vene emakeelega õpilaste eesti keele tase ja milliseid toetavaid meetmeid on vaja. Huvi eesti keele omandamise vastu saab tekitada õhinapõhiselt ja mitte ainult Tammsaare kaudu," sõnas Agur.

Hendrik Agur tänased tööülesanded haridusministeeriumis on seotud Tallinna riigigümnaasiumide rajamisega. Esimene etapp Tallinna riigigümnaasiumide rajamisel on ministeeriumi hinnangul edukalt lõpetatud, valmis on esialgne ruumiprogramm ja tegevuskava, millega saab minna arhitektuurikonkursile.

Eelnevalt on Agur lisaks Gustav Adolfi Gümnaasiumi juhtimisele olnud mitmete erasektori organisatsioonide tegevjuht. Ta on olnud ka Tallinna linnavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni aseesimees ja Karksi Vallavolikogu esimees. Hendrik Agur on lõpetanud 1991. aastal Tallinna Pedagoogikaülikooli kultuuriharidustöö ja orkestrijuhtimise alal.

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi uut direktorit aitab parimate lahenduste väljatöötamisel ministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa juhitav töörühm, kuhu kuuluvad koolijuhid, õpetajad, lapsevanemad, hariduseksperdid jt. Oluliste asjade üle otsustatakse koostöös kohaliku kogukonnaga.

Koolijuhi valimise komisjoni kuulusid lisaks ministeeriumi töötajatele ka Kohtla-Järve linnavalitsuse, SA Innove ning riigigümnaasiumide direktorite esindaja.  

Kohtla-Järve riigigümnaasium alustab õppetegevusega 1. septembril 2019. Koolile ehitatakse uus õppehoone, kus on 300 õppekohta. Ida-Virumaal tegutseb alates 2015. aastast ka Jõhvi riigigümnaasium.

Reps "Esimeses stuudios": Aguri peamine ülesanne on usalduse taastamine

Enne pressiteate saabumist avalikustas Aguri valimise Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktoriks senine ja tõenäoliselt tulevane haridusminister Mailis Reps ETV saates "Esimene stuudio".

Reps ütles, et Hendrik Agur otsustas ise selle sammu astuda ning ministeerium toetab seda.

"Kindlasti ta on inimene, kes suudab oma karakteri ja julgusega teha sellest midagi fantastilist ja tõestada ära, et ka selles kogukonnas, kus 85 ja enam protsenti räägivad vene keelt, on võimalik motiveerida inimesi õppima heas eesti keeles," rääkis Reps.

Tema sõnul on Aguri kõige suurem väljakutse Kohtla-Järvel usalduse taastamine.

"Need kuud, mis võib-olla ka väikese nurgana jõudsid avalikku meediasse, olid kohapeal ikka väga emotsionaalsed. /.../ Usalduse taastamine erinevate kogukondade pool. Kohtla-Järve on väga kummaline linn, tal on mitmed linnaosad 30 kilomeetri raadiuses, see kokku sõlmida, tekitada usaldus. Ka usaldus Jõhvi gümnaasiumi vastu. Aks nad nüüd seal tiimis peavad edasi liikuma," rääkis Reps.

Ta lisas, et Aguri ambitsioon on, et nii palju kui võimalik toimuks õppetööd Kohtla-Järve riigigümnaasiumis eesti keeles.

"Eesmärk on see, et kool kui selline töötab eesti keeles. Aktused, kõik igasugune toetav võrgustik, huvitegevus - kõik oleks eesti keeles. Kes tõesti - mõned põhikoolilõpetajad - on kesise keeleoskusega, nad püüavad leida selle õpitee," ütles Reps.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: