Uuring: Briti sõltumatud parlamendisaadikud viiksid oma eksparteidelt hääli

Briti parlamendi sõltumatu rühm.
Briti parlamendi sõltumatu rühm. Autor/allikas: John Stillwell/Reuters/Scanpix

Umbes veerand valijatest kaaluks eelmisel nädalal Konservatiivsest parteist ja Tööparteist lahkunud parlamendisaadikute rühma poolt hääletamist valimistel, selgub Politico-Hanbury uuringust.

Eelmisel nädalal lahkusid parteidest kokku 11 saadikut, kes nüüd istuvad parlamendis uue rühmana koos ning ütlevad, et kaaluvad enne järgmisi valimisi ka oma juhi ja platvormiga uue poliitilise partei loomist, vahendas Politico.

Reedel teatas rühm ka, et on paika pannud igale liikmele oma rolli. "Me ei ole poliitiline partei ja seetõttu meil ei ole liidrit," ütles endine Tööpartei liige Chuka Umunna, kes on nüüd rühma pressiesindaja.

"Meie meeskond on mitmekesine ja erinevate taustadega, sealhulgas endine õpetaja, sotsiaaltöötaja, lektor, ettevõtja, jurist. Me kavatseme toetuda meie rühma kõigile annetele ja kogemustele, kui püüame muuta poliitikat ja anda Briti inimestele korraliku alternatiivi katkisele poliitikale, mida praegu suurparteid pakuvad," rääkis ta.

Uuringu kohaselt on aga just Tööpartei senised toetajad, noored valijad ja londonlased need, kes võivad toetada uut sõltumatut rühma.

Kokku ütleb 32 protsenti senistest Tööpartei toetajatest, et nad tõenäoliselt või väga tõenäoliselt hääletavad sõltumatu rühma kandidaadi poolt, kui nad nende valimisringkonnas kandideerivad. 29 protsenti küsitlusele vastanud Tööpartei toetajatest ütlesid aga, et sõltumatu kandidaadi toetamine on ebatõenäoline või väga ebatõenäoline.

19 Konservatiivse partei toetajatest ütleb, et nad tõenäoliselt või väga tõenäoliselt hääletaks sõltumatu rühma kandidaadi poolt, 51 protsenti ütlevad, et nad ilmselt seda ei teeks.

Kõik 11 sõltumatu rühma liiget toetavad Brexiti üle uue referendumi korraldamist. See võib olla põhjus, miks sel nädalal teatas Tööpartei liider Jeremy Corbyn, et toetab teist referendumit, kuna kardab, et parteist võib lahkuda veel saadikuid.

Sõltumatu rühm on ohuks ka tsentristlikule Liberaaldemokraatlikule parteile, kes on pikalt teist referendumit toetanud. 41 nende toetajat on öelnud, et võivad sõltumatu kandidaadi poolt hääletada, 23 protsenti seda pigem ei teeks.

Küsitluses osales 2006 täiskasvanut ning see viidi läbi 22. kuni 25. veebruaril.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: