Kolm Briti parlamendi konservatiivi liitus sõltumatute rühmaga

{{1550664000000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Briti parlamendi kolm Brexiti-vastast liiget lahkus valitsevast Konservatiivsest Parteist, et ühineda äsja loodud sõltumatute saadikurühmaga.

Parlamendiliikmed Anna Soubry, Heidi Allen ja Sarah Wollaston teatasid kolmapäeval, et ühinevad kaheksa opositsioonilisest Tööparteist lahkunud saadikuga, kes uue rühma moodustasid.

Rahvaesindajad ütlesid kirjas peaministrile ja konservatiivide liidrile Theresa Mayle, et lahkuvad erakonnast kahetsusega.

"Me tunneme, et ei saa enam jääda valitsusparteisse, mille poliitika ja prioriteedid on nii kindlalt ERG ja DUP haardes," seisab kirjas.

ERP on Konservatiivse Partei parlamendiliikmete Brexiti-meelne ühendus European Research Group ja DUP-ga viidatakse erakonna Põhja-Iiri liitlastele - Demokraatlikule Unionistide Parteile.

Lahkujad räägivad kirjas "masendavast suutmatusest seista vastu ERG karmile joonele" ning süüdistavad, et ERG käitub nagu "partei parteis", millel on oma liider ja poliitika.

Kõik kolm lahkunud konservatiivi toetasid 2016. aasta referendumil Suurbritannia EL-i jäämist ning on hääletanud hiljem mitmete valitsuse Brexiti-seaduste vastu.

May ütles, et otsus kurvastab teda, ja tänas seadusandjaid "partei pühendunud teenimise eest paljude aastate jooksul".

Peaminister märkis, et EL-i liikmesus on olnud pikka aega nii parteis kui riigis rahulolematuse allikas. "Ma olen otsustanud, et minu juhtimisel pakub Konservatiivne Partei alati sündsat, mõõdukat ja patriootlikku poliitikat, mida selle maa rahvas väärib," kinnitas ta.

Kolme liikme lahkumine tähendab, et konservatiividel üksi jääb parlamendi alamkojas enamusest puudu kuus häält. 

Neil on ülekaal tänu DUP 10 liikme toetusele.

Esmaspäeval lahkus opositsiooniliste leiboristide ridadest seitse parlamendiliiget, kolmapäeval teatas lahkumisest veel üks.

Leiboristid lahkusid protestiks erakonna liidri Jeremy Corbyni vastu. Nad süüdistavad teda liiga nõrgas vastupanus peaminister Theresa May Euroopa Liidust lahkumise plaanidele ja suutmatuses erakonnast antisemitism välja juurida. 

Sõltumatute rühm loodab, et nendega liituvad ka teised leiboristides ja konservatiivides pettunud euroopameelsed parlamendiliikmed.

Sõltumatute saadikurühm on nüüd 11 liikmega parlamendi alamkojas suuruselt neljas.

Rühm kavatseb luua uue tsentristliku partei.

Briti Tööparteist lahkus kolmapäeval kaheksas parlamendiliige

Kaheksanda rahvasaadikuna Tööparteist lahkunud Joan Ryan ütles BBC-le, et Corbyn "algatas või lasi parteis juhtuda sel antisemitismipuhangul, mis on partei täielikult nakatanud".

"Teine tohutu probleem on see, et minu arvates Jeremy Corbyn aitab kaasa või ässitab kõvale Brexitile," lisas ta.

Ryani sõnul on parteis hulgaliselt parlamendiliikmeid, kes ei ole leiboristide juhtkonnaga rahul. Ta avaldas lootust, et ka nemad ühinevad sõltumatute rühmaga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: