Lukašenko Putinile: tahame Venemaalt võrdseid tingimusi

{{1575729780000 | amCalendar}}
Foto: EPA/SCANPIX

Minsk tahab Moskvalt võrdseid tingimusi, mitte odavat naftat ja gaasi, ütles Valgevene president Aleksandr Lukašenko laupäeval Vene presidendile Vladimir Putinile.

"Me ei küsi midagi, me ei nõua midagi. Me leppisime kaua aega tagasi, et meie lepet välja töötades peaksid inimestel ja äridel olema eluks ja tööks võrdsed tingimused. Ongi kogu lugu. Võrdsed tingimused - muud pole vaja," lausus Lukašenko Sotšis Putinile.

"Me ei palu, nagu mõned on öelnud, odavat gaasi, odavat naftat. Oleme valmis ostma naftat 200 dollari eest ja mitte ostma 63 dollari eest. Põhiline on see, et tingimused oleksid võrdsed," rõhutas Valgevene president.

Minsk on korduvalt öelnud, et Venemaa ja Valgevene tihedama lõimumise tingimus on Valgevene jaoks tähtsate majandusküsimuste lahendamine. Nende seas on gaasi- ja naftatarnete tingimused ning kompensatsioon kaotuste eest, mille tingisid Venemaa maksumuudatused naftasektoris.

"Kui meie ettevõtted ostavad 200 dollari eest, siis tähendab see, et hind nende rivaalidele peaks olema sama. Vastasel juhul meil lihtsalt ei õnnestu meie suhtele alust luua," ütles Lukašenko.

President teatas: "See on ainus probleem, millega meie valitsused tegelevad. See on põhjus, miks me kokku tulime."

Putin soovis Venemaa ja Valgevene lähedasi suhteid

"Venemaa ja Valgevene peaksid jätkama teineteisele lähemale liikumist, eriti majanduslikus ja sotsiaalses valdkonnas. Tahan väljendada oma lootust, et jätkame kõige tegemist meie rahvaste hüvanguks ja et meie riigid tunneksid teineteise lähedust," ütles Putin.

Putini sõnul soovib ta näha edasiliikumist peamiselt majanduses, aga ka sotsiaalses vallas, mida ta peab äärmiselt tähtsaks. Lisaks pidas ta oluliseks, et mõlemad riigid saaksid integratsioonist nähtavat kasu.

Kohtumine korraldati kahe riigi sõlmitud liiduleppe allkirjastamise 20 aastapäeva möödumise puhul ning nad kasutasid võimalust arutada, mis suunas edasi liikuda.

Lukašenko sõnul vaatas ta Vene meediat ja talle jäi mulje, et kõik muudkui küsivad: "Mis värk Lukašenkoga on? Mida ta siia toob? Miks ta üldse tuli?"

Kohtumine vältas viis tundi

Putini ja Lukašenko kõnelused suhete tihendamiseks kahe riigi vahel kestsid üle viie tunni.

Kahel esimesel tunnil osalesid Putini ja Lukašenko kõnelustel delegatsioonid, seejärel pidasid presidendid neljasilmavestluse ning hiljem liitusid nendega Vene peaminister Dmitri Medvedev, Valgevene valitsusjuht Sergei Rumas ja veel mitu ministrit.

Vene majandusarenguminister Maksim Oreškin ütles hiljem, et Putin ja Lukašenko kohtuvad uuesti veel sel aastal, 20. detsembril Peterburis.

Oreškini sõnul saavutati Putini ja Lukašenko kõnelustel seisukohtade oluline lähenemine nafta ja gaasi küsimustes, samuti põllumajanduses ning side- ja tolliküsimustes.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: