Ungari valitsus otsustas Junckeri ja Sorose vastastest plakatitest loobuda

Väljavõte Sorosi ja Junckeri vastasest kampaaniast Ungaris.
Väljavõte Sorosi ja Junckeri vastasest kampaaniast Ungaris. Autor/allikas: Ungari valitsuse Facebooki konto

Ungari valitsus teatas neljapäeval, et eemaldab tänavapildist Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckerit ja ettevõtjat George Sorost ründavad kampaaniaplakatid.

Otsusest andis teada peaminister Viktor Orbani kantseleiülem Gergely Gulyas, vahendas Yle.

Euroopa Parlamendi paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni juht Manfred Weber kutsus sel nädalal Orbani erakonna Fidesz juhitud valitsust üles Junckeri ja Sorosi vastasest plakatikampaaniast loobuma.

Ungari peaministrit ja tema parteid, mis kuulub EPP-sse, on juba pikemat aega süüdistatud Euroopa väärtustest kaugenemises, Ungaris meediavabaduse lämmatamises ning liigses Kremli-sõbralikkuses. Euroopa Parlament algatas suvel Ungari suhtes ka õigusriigi põhimõtete rikkumist puudutava menetluse.

Viimasel ajal on kriitikat pälvinud riiklikult rahastatud propagandakampaania, mis on suunatud Orbani kunagise liitlase ja praeguse vihavaenlase Sorose ja Euroopa Komisjoni juhi Junckeri vastu.

Eelpool mainitud põhjustel on üha sagedamini kerkinud esile ka küsimus, kas Fidesz on ikka sobiv Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni liikmeks. Sellega seoses on juhitud tähelepanu ka sellele, et Orban on viimasel ajal kohtunud ja koostööd arutanud pigem teiste liikmesriikide euroskeptiliste jõududega, näiteks nagu Itaalia erakond Liiga ning teiste Visegradi riikide Brüsseli-kriitikud.

Plakatikampaania sai lõplikuks tõukeks, miks 12 EPP liikmeserakonda üheksast riigist taotles Fideszi väljaheitmist või selle liikmesuse peatamist. Seetõttu arutab on Fideszi liikmesuse küsimus lisatud EPP 20. märtsi kohtumise päevakorda.

Gulyas selgitas neljapäeval, et Fideszi sooviks on EPP liikmena jätkata, ja tema sõnul asendatakse kriitkat pälvinud plakatid plakatitega, mis annavad teada Orbani valitsuse plaanidest sündimuse parandamiseks.

EPP liider Weber, kes on ka EPP kandidaat järgmiseks Euroopa Komisjoni presidendiks, kiitis Ungari valitsuse otsust. "Plakatite eemaldamine on hea signaal. See oli üks nõudmistest, mis ma käesoleval nädalal esitasin," kommenteeris ta.

Alles pühapäeval teatas Orban Welt am Sonntagi intervjuus, et valitsusel on kavas jätkata nii plakatikampaaniat kui ka püsida EPP-i liikmena.

Orbaniga lähedalt seotud Ungari päevaleht Magyar Nemzet aga kutsus neljapäeval võimuparteid üles EPP-st lahkuma ning ühendama jõud oma Itaalia, Austria ja Poola mõttekaaslastega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: