Orban kohtub europarlamendi EPP saadikurühma juhiga

Viktor Orban ja Manfred Weber 2015. aastal.
Viktor Orban ja Manfred Weber 2015. aastal. Autor/allikas: AP/Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban kohtub Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei (EPP) saadikurühma juhi Manfred Weberiga, et arutada Ungari võimupartei võimalikku väljaheitmist fraktsioonist.

Peaministri büroo teatel leiab kohtumine aset teisipäeval Budapestis. 

EPP mitu väiksemat liiget on kutsunud üles Ungari võimuerakonda Fidesz saadikurühmast välja heitma. 

Weber kinnitas plaanitavat kohtumist pühapäeval antud intervjuus

"Pean lähipäevil Viktor Orbániga uuesti Budapestis kõnelusi," sõnas Weber pühapäeval ilmuvale Welt am Sonntagile.

Weber tahab enda sõnul Ungari peaministrile selgeks teha, et Fidesz sunnitakse EPP-st lahkuma, kui peaminister oma seisukohti ei muuda.

EPP fraktsioonijuht ei kinnitanud laupäeval Sloveeniat külastades, kas läheb isiklikult Ungarisse, öeldes vaid, et tema ning Orban on pidevas kontaktis ja on pidanud mitu telefonikõnet.

"Lubage mul öelda, et praegu oleme kõneluste faasis," ütles Weber ajakirjanikele ühisel pressikonverentsil EPP-sse kuuluva Sloveenia opositsioonierakonna Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDS) liidri Janez Janšaga.

"Minu jaoks ei ole Ida- ja Lääne-, Lõuna- või Põhja-, suurt või väikest Euroopat. On ainult eurooplased. Me peame hoidma Euroopat koos ja sellepärast on võimalik lahendada probleeme läbirääkimistega. Me püüame seda teha 20. märtsini," lausus Weber.

Weber esitas sel nädalal Fideszile EPP europarlamendi saadikurühma jäämiseks kolm tingimust. Esiteks peab Fidesz lõpetama Euroopa Liidu vastased kampaaniad, mille seas on Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastane plakatikampaania.

Teiseks peab Ungari võimupartei vabandama teiste EPP-sse kuuluvate erakondade ees ja tagama USA diplomeid väljastava Kesk-Euroopa ülikooli jäämise Budapesti.

EPP arutab Fideszi väljaheitmist 20. märtsi parteikongressil.

Orban ütles reedel, et Fidesz võib europarlamendi konservatiividest liitlased hüljata ja moodustada liidu Poola parempoolsetega.

Ungari valitsusjuht rõhutas, et eelistab siiski paremtsentristliku EPP restruktureerimist ja reformi, et teha rohkem ruumi immigratsioonivastastele jõududele.

Ungari peaministrit on juba pikemat aega EPP-s kritiseeritud

Ungari peaministrit ja tema parteid on juba pikemat aega süüdistatud Euroopa väärtustest kaugenemises, Ungaris meediavabaduse lämmatamises ning liigses Kremli-sõbralikkuses. Euroopa Parlament algatas suvel Ungari suhtes ka õigusriigi põhimõtete rikkumist puudutava menetluse.

Viimasel ajal on kriitikat pälvinud riiklikult rahastatud propagandakampaania, mis on suunatud Orbani kunagise liitlase ja praeguse vihavaenlase Georg Sorosi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastu.

Eelpool mainitud põhjustel on üha sagedamini kerkinud esile ka küsimus, kas Fidesz on ikka sobiv Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni liikmeks. Sellega seoses on juhitud tähelepanu ka sellele, et Orban on viimasel ajal kohtunud ja koostööd arutanud pigem teiste liikmesriikide euroskeptiliste jõududega, näiteks nagu Itaalia erakond Liiga ning teiste Visegradi riikide Brüsseli-kriitikud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: