Euroopa Rahvapartei peatas Ungari võimuerakonna liikmesuse

{{1553096580000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Paremtsentristlik Euroopa Rahvapartei (EPP) otsustas kolmapäeval toimunud kongressil peatada Ungari peaministri Viktor Orbani erakonna Fidesz liikmesus.

EPP teate kohaselt toetas otsust 190 esindajat, vastu hääletanuid oli kolm, vahendas Reuters.

Liikmesuse peatamine tähendab, et erakond ei saa võtta osa EPP kohtumistest, ei oma enam hääleõigust ega õigust esitada EPP kohtadele kandidaate.

Kuigi Orban oli varem lubanud, et ajutise liikmesuse peatamise puhul lahkub tema erakond ise EPP-st, ütles ta kolmapäeval, et tema erakond avaldas ise soovi liikmesuse peatamiseks.

Orban põhjendas seda sooviga vältida olukorda, kus tema partei liikmesus peatatakse sunniviisiliselt.

Samuti kinnitas Orban, et toetab Manfred Weberit endiselt kui tippkandidaati Euroopa Parlamendi valimistel ning kandidaadina Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks.

ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand küsis Euroopa Parlamendi Rahvapartei
ja erakonna Isamaa liikmelt Tunne Kelamilt, kas ta usub, et Viktor Orban pöörab meeleparanduse teele.

"Ma ei ütleks, et ta täna selliseid signaale saatis, aga kompromiss oli seega näo päästmine. Mitte, et ta külmutatakse, aga et ta ise teeb selle otsuse. See võimalus talle anti ja saal reageeris sellele üksmeelse aplausiga," lausus Kelam.

Epp Ehand ütles, et otsus sündis üsna üksmeelselt, 194 osalenud delegaadist hääletas selle otsuse poolt 190, nende seas ka Isamaa esindaja Tunne Kelam.
Ehandi sõnul võeti otsus lõpuks vastu vastastikusel kokkuleppel. See külmutamine oli ka Fideszi nõusolekul. Ta selgitas, et selle otsusega võetakse justkui aeg maha valimiskampaania ajaks, et mitte valimiste ajal üksteist rünnates enda positsioone kahjustada.

EPP pressikonverents:

EPP liider soovis varem, et Ungari võimupartei hääleõigus ajutiselt külmutataks

Paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP) juhtivkandidaat eelseisvatel eurovalimistel Manfred Weber kutsus varem üles külmutama ajutiselt Ungari võimupartei Fidesz hääletusõigust seoses muredega, mis puudutavad õigusriigi põhimõtete järgmist Ungaris.

Weberi seisukohta kinnitasid uudisteagentuurile Reuters EPP kolmapäevasel kohtumisel osalenud allikad. Sama kinnitab ka ettepaneku mustandiga tundunud Politico.

Kolmapäeva õhtul peavad EPP esindajad erinevatest liikmesriikidest hääletama, kas palju kriitikat pälvinud Ungari peaministri Viktor Orbani erakond visatakse Euroopa paremtsentristlike parteide katusorganisatsioonist välja, peatatakse tema hääleõigus ajutiselt või pääseb Ungari võimuerakond üldse karistuseta.

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli erakonna CDU Baieri sõsparteid CSU esindava Weberi ettepaneku kohaselt tuleks moodustada kolmeliikmeline komitee, mis siis peaks hindama suhteid EPP ja Fideszi vahel. Komitee juht võiks Weberi arvates olla belgia poliitik, Euroopa Ülemkogu endine alaline eesistuja Herman Van Rompuy.

EPP langetaks siis lõpliku otsuse Fideszi asjus pärast komitee otsust.

Fideszi liikmesuse külmutamist toetab ka Merkeli erakonna juht Annegret Kramp-Karrenbauer.

Märkimisväärne on ka see, et Orbani toetamisest on praeguseks loobunud ka EPP president Joseph Daul, kes on varem Ungari peaministri vastased algatused maha laitnud.

Orbani esindaja omakorda ütles riiklikule uudisteagentuurile MTI, et kui EPP peaks Fideszi liikmesuse kas või ajutiselt peatama, toob ta oma erakonna ise EPP-st ära.

EPP fraktsioon on hetkel Euroopa Parlamendi suurim ning Eestist kuulub sinna Isamaa.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on varem öelnud, et kuigi ta taunib Ungari lähedasi suhteid Venemaaga, ei pea ta siiski vajalikuks riiki valitseva erakonna Fidesz väljaheitmist EPP-st.

Ungari peaministrit on juba pikemat aega EPP-s kritiseeritud

Ungari peaministrit ja tema parteid on juba pikemat aega süüdistatud Euroopa väärtustest kaugenemises, Ungaris meediavabaduse lämmatamises ning liigses Kremli-sõbralikkuses. Euroopa Parlament algatas suvel Ungari suhtes ka õigusriigi põhimõtete rikkumist puudutava menetluse.

Viimasel ajal on kriitikat pälvinud riiklikult rahastatud propagandakampaania, mis oli suunatud Orbani kunagise liitlase ja praeguse vihavaenlase Georg Sorosi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastu.

Eelpool mainitud põhjustel on üha sagedamini kerkinud esile ka küsimus, kas Fidesz on ikka sobiv Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni liikmeks. Sellega seoses on juhitud tähelepanu ka sellele, et Orban on viimasel ajal kohtunud ja koostööd arutanud pigem teiste liikmesriikide euroskeptiliste jõududega, näiteks nagu Itaalia erakond Liiga ning teiste Visegradi riikide Brüsseli-kriitikud.

Erimeelsused viisdki lõpuks selleni, et märtsi alguses esitas 12 liikmeserakonda üheksast riigist EPP juhtkonnale ametliku taotluse Ungari peaministri partei EPP-st välja heita või selle liikmesus peatada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: