Ungari peaminister vabandas 13 EPP partei idiootideks sõimamise eest

Viktor Orban.
Viktor Orban. Autor/allikas: Bernadett Szabo/Reuters/Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban on vabandanud Euroopa Rahvaparteisse (EPP) kuuluvate konservatiivsete erakondade ees nende "kasulikeks idiootideks" sõimamise eest, teatas Budapest neljapäeval.

"Orban on saatnud EPP-le vabanduskirja," lausus Ungari valitsuse pressiesindaja AFP-le. 

Ungari peaminister nimetas märtsi algul oma kriitikuid EPP ridades "kasulikeks idiootideks" ja süüdistas neid seejärel Rahvapartei vasakpoolsetest ja liberaalidest vastaste abistamises enne mais peetavaid Euroopa Parlamendi valimisi. 

"Tahan siinkohal edastada oma vabandused, kui te pidasite minu tsitaati solvavaks," ütles Orban ajalehes De Standaard avaldatud kirjas Belgia konservatiivsele erakonnale CD&V. 

Ungari peaminister saatis vabanduskirja EPP 13 liikmeserakonnale, kes on teinud ettepaneku heita Orbani erakond Fidesz EPP-st välja, ütles valitsusjuhi pressiesindaja Bertalan Havasi Ungari uudisteportaalile MTI. 

Orban palus kirjas parteijuhtidel oma ettepanek Fidesz välja heita üle vaadata. 

EPP fraktsioonijuht europarlamendis Manfred Weber esitas eelmisel nädalal Fideszile EPP europarlamendi saadikurühma jäämiseks kolm tingimust. Esiteks peab Fidesz lõpetama Euroopa Liidu vastased kampaaniad, mille seas on Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastane plakatikampaania.

Teiseks peab Ungari võimupartei vabandama teiste EPP-sse kuuluvate erakondade ees ja tagama USA diplomeid väljastava Kesk-Euroopa ülikooli jäämise Budapesti.

Weber kohtus Orbaniga teisipäeval ja ütles hiljem, et pidas Ungari valitsusjuhiga "kõnelusi konstruktiivses õhkkonnas". Ta kordas nõudmist, et Ungari peab lõpetama Junckeri vastase plakatikampaania.

EPP liikmed arutavad Fideszi väljaheitmise küsimust 20. märtsil parteikongressil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: