X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EPP liikmed esitasid ametliku taotluse Orbáni Fideszi väljaheitmiseks

Ungari peaminister ja erakonna Fidesz Viktor Orban.
Ungari peaminister ja erakonna Fidesz Viktor Orban. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Parlamendi suurimasse saadikurühma, konservatiivsesse Rahvaparteisse (EPP) kuuluvad erakonnad esitasid juhtkonnale ametliku taotluse Ungari autoritaarse peaministri Viktor Orbáni erakonna Fidesz väljaheitmiseks.

Vähem kui kolm kuud enne europarlamendi valimisi astutud samm peegeldab tugevnevat arusaama EPP ridades, et Ungari rahvuslasest liider ei käitu kooskõlas EL-i väärtustega.

"12 EPP liikmeserakonda üheksast riigist on taotlenud Fideszi väljaheitmist või selle liikmesuse peatamist," ütles EPP prantslasest esimees Joseph Daul AFP-le, lisades et Rahvapartei arutab küsimust 20. märtsi kohtumisel.

Esimehe sõnul on otsus kõigi EPP liikmete käes ja ta ei saa arutelu lõpptulemust ennustada.

EPP koondab EL-i liikmesriikide tähtsamaid paremtsentristlikke erakondi, nagu Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja Prantsuse Vabariiklased.

EPP oli sunnitud Fideszi suhtes protsessi alustama pärast seda, kui seda oli taotlenud vähemalt seitse erakonda viiest riigist, nagu erakonnasisene protseduur ette näeb.

"Me peame andma Fideszile võimaluse oma tegevust selgitada. Taas kord, ma ei saa ennustada arutelude sisu," ütles Daul.

Fideszi väljaheitmist nõuavad Belgia erakonnad CD&V ja cdH, Soome Koonderakond Kokoomus, Kreeka Uus Demokraatia, Leedu Isamaaliit - Kristlikud Demokraadid, Luksemburgi CSV, Hollandi CDA, Portugali erakonnad CDS-PP ja PSD, Rootsi kristlikud demokraadid ja Mõõdukas Koonderakond ning Norra Høyre.

Fideszi ja Orbáni EL-i vastane tegevus on valmistanud europarlamendi suurimale saadikurühmale peavalu juba mõnd aega.

Kannatuse katkemiseni võib viia Orbáni käivitatud plakatikampaania, milles süüdistatakse Ungari-Ameerika ärimeest ja filantroopi George Sorosit ning Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckerit illegaalse migratsiooni toetamises.

EPP parteikohtumine toimub korralise Euroopa Ülemkogu eelõhtul.

Ungari võimupartei väljaheitmine kätkeb endast enne 23.-26. mai europarlamendi valimisi riske. Fideszi immigratsioonivastast positsiooni peavad mõned suure häältesaagi tagajaks.

Mõned EPP liikmed kardavad, et Kui Fidesz võib EPP-st väljaheitmise korral moodustada liidu Itaalia siseministri Matteo Salvini marurahvusliku Põhjaliigaga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: