Keskpankur: oleks naiivne arvata, et Leedu pankades raha ei pestud

Leedu keskpanga president Vitas Vasiliauskas.
Leedu keskpanga president Vitas Vasiliauskas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Leedu keskpank kavatseb teha aktiivselt koostööd Baltimaade pankade rahapesujuhtumeid uurivate välismaiste järelevalveametitega, sest oleks naiivne arvata, et Leedu pangad polnud selle rahapesuga seotud, lausus Leedu keskpanga juht reedel.

"Olukord pole vastuvõetav. Teisalt pole me rahapesu kui sellist kunagi sallinud, mis peegeldub statistikas, mis erines naaberriikidest varem ja erineb ka praegu," ütles Vitas Vasiliauskas ajakirjanikele.

"Kahtlemata mõistame, et kuna Balti pangandussüsteemi sisenes palju raha, siis arvestades asjaolu, et kolmes Balti riigis tegutsevad samad pangandusgrupid, siis oleks naiivne oodata, et raha ei läbinud Leedus asuvaid kontosid," lisas ta.

Tema sõnul pole Leedu keskpangal veel plaanis alustada eraldi uurimist Leedu panku väidetavalt läbinud musta raha kohta, vaid seda tehakse teistega koos.

"Kui rääkida pangast Ukio Bankas, siis siin pole midagi väga uurida, sest teda pole enam olemas," ütles Vasiliauskas 2013. aastal tegevuse lõpetanud panga kohta.

"Mis puudutab Swedbanki, siis oleme juba selgelt öelnud, et liitume Rootsi ja Eesti uurimisega... Kui ka Nordea vastu alustatakse uurimine, siis me liitume sellega," lisas ta.

Keskpankur rõhutas, et mõnede Balti- ja Põhjamaade varasemad püüdlused lükata süü teistele pole kõige parem viis probleemiga tegeleda.

"See, mis juhtus erinevate naaberriikide järelevalveametite vahel, kui näidati teineteisele näpuga, pole minu arvates hea suhtumine. Räägime Balti- ja Põhjamaadest kui ühest piirokannast, pangandusgrupid tegutsevad selles jurisdiktsioonis ja see ühistöö on vastus probleemide lahendamise küsimusele."

"Balti- ja Põhjamaades tegutsevad pangandusgrupid on alati olnud efektiivse ja läbipaistva panganduse eeskujud ning nüüd on kõik kindlasti šokis. Seepärast peame vastama üheskoos, sest räägime kogu jurisdiktsiooni mainest," rõhutas Vasiliauskas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: