"Troika pesula": riiulifirmade võrgustiku kaudu liikus sadu miljardeid

{{1551716280000 | amCalendar}}
"Troika Laundromat" Autor/allikas: OCCRP veebileht

Uus andmeleke, mis on saanud nimeks "Troika pesula", paljastas esmaspäeval riiulifirmade võrgustiku, mille kaudu on liikunud sadu miljardeid eurosid ja mille tegeliku tausta kohta on rohkelt küsimusi.

Süsteemi ("The Troika Laundromat") on loonud seltskond Venemaalt pärit ärimehi ning vähemalt osa ülekannetest võib viidata kuritegelikul teel saadud raha varjamisele ehk rahapesule. Sisuliselt oligi võrgustiku peamiseks eesmärgiks viia Venemaalt välja sadu miljardeid eurosid. Osa riiulifirmadega seotud ärimehi kuulub Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda, vahendasid Yle ja korruptsioonivastane võrgustik OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

Lekkinud on andmed umbes 1,3 miljoni ülekande kohta. Raha on võrgustikus liikunud umbes 470 miljardit dollarit ning ülekanded puudutavad umbes 233 000 ettevõtet. OCCRP hinnangul on andmelekke näol tegemist ühe ajaloo suurema pangatehinguid puudutava andmekoguga.

Näiteks paistab nimekirjas silma ka Putini lapsepõlvesõber ja muusik Sergei Roldugin, kes pälvis aastal 2016 tähelepanu juba seoses nn Panama dokumentidega. Värske andmelekke kohaselt kanti riiulifirmadele kuuluvatelt kontodelt Rolduginile rohkem kui 60 miljonit eurot. Roldugin OCCRP kommentaarisoovile ei vastanud.

Lisaks pangaülekannetele sisaldab uus andmeleke rohkelt muid dokumente ja e-kirju. Andmed on pärit aastatest 2005-2017.

Andmelekke kesksed materjalid puudutavad ülekandeid, mida on tehtud Leedu pankadest Ūkio ja Snoras, mis on praeguseks juba ametivõimude poolt suletud. Andmed edastati võrgustikule OCCRP ja Leedu väljaandele 15.min.lt. Soomes omab ligipääsu andmekogule ringhääling Yle ning kokku on teemat otseselt kajastamas umbes 20 väljaannet.

Andmeleke paljastab muuhulgas ka selle, kuidas Nordea panga kaudu on liikunud umbes 700 miljonit eurot, sealhulgas Soomes asuvaid kontosid on läbinud umbes 200 miljonit eurot. Andmetest tuleb välja, et Nordea klientideks on olnud sadu riiulifirmasid, mille tegelikke omanikke on üsna võimatu tuvastada ning mille puhul on märgata detaile, mis viitavad rahapesule.

Pikemalt kajastas Nordeat puudutavat osa Yle telesaade "MOT" ning saates "A-studio" kommenteeris teemat Nordea tegevjuht Casper von Koskull.

Nordea tegevjuht Casper von Koskull ütles esmaspäeva õhtul Yle saates "A-studio", et pank suhtub rahapesu teemasse tõsiselt, kuid tunnistas, et nad on varem alahinnanud probleemi mitmekülgsust ja olnud naiivsed. Samas rõhutas tegevjuht, et vahepealsel ajal on toimunud suur areng ning tänane Nordea on hoopis teistsugune pank.

MOT näitas materjale ka rahapesuvastase võitluse eksperdile, Tampere Ülikooli ja Politseikõrgkooli teadlasele Pirko Jukarainenile. "Siin on kindlasti olnud selliseid hetki, mil oleks pidanud häirekellad helisema hakkama," nentis ta.

Olulisel kohal andmelekkes on ka ärimees Ruben Vardanjan, kes juhtis pikka aega Troika Dialog. Märkimisväärne osa andmelekkes mainitud riiulifirmadest on Troika Dialogi klientide asutatud.

Vardanjan tunnistas OCCRP-le, et tema juhitud pank oma klientide raha päritolu vastu huvi ei tundnud. "Ma ei ole ingel. Venemaal sa teed kas revolutsiooni, lahkud riigist või teed koostööd. Mina teen koostööd," lausus ta.

Troika Dialogi Sperbankile müünud Vardanjanil on tugev seos ka Nordeaga. Nimelt on Nordea pank andnud Vardanjani maksuparadiisides registreeritud firmadele umbes 420 miljonit eurot laenu. See informatsioon tuli omal avalikuks nn Paradise Papersi lekke käigus.

Pangasaladusele viidates teatas Nordea Ylele, et oma klientide kohta käivaid väiteid nad kommenteerida ei saa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: