Eksport kasvas aastaga 12 protsenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kaupade eksport suurenes tänavu jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 12 protsenti ja import kaks protsenti, teatas statistikaamet. Kaubavahetuse puudujääk oli 119 miljonit eurot, mis oli 99 miljonit eurot vähem kui mullu samal ajal.

Ekspordi kasv oli ulatuslik ja suurenes enamikes kaubagruppides. Jaanuaris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,16 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,28 miljardi euro eest.

Jaanuaris oli kaupade ekspordi peamisteks sihtriikideks Soome (16 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi ja Läti (mõlema osatähtsus kümme protsenti). Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi puitu ja puittooteid ning elektriseadmeid. Lätti mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse (66 miljonit eurot), Singapuri (30 miljonit eurot) ja Taani (18 miljonit eurot). USA-sse kasvas enim kommunikatsiooniseadmete ning Singapuri ja Taani mineraalsete toodete väljavedu. Enim kahanes eksport Hollandisse (34 miljonit eurot), kuhu veeti vähem mineraalseid tooteid.

Kaupadest eksporditi jaanuaris kõige rohkem elektriseadmeid (17 protsenti kogu kaupade ekspordist), mineraalseid tooteid ning puitu ja puittooteid. Ekspordi kasvu mõjutas enim mineraalsete toodete (37 miljonit eurot), elektriseadmete (25 miljonit eurot), mehaaniliste masinate ning puidu ja puittoodete (mõlemad 19 miljonit eurot) väljaveo suurenemine.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas jaanuaris 73 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kodumaist päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta jaanuariga võrreldes 11 protsenti, re-eksport 14 protsenti. Enim kasvas Eesti päritolu elektriseadmete (kommunikatsiooniseadmed, jaotuskilbid), puidu ja puittoodete (puidupelletid, liimpuit, okaspuidust saelauad) ning mineraalsete toodete (põlevkivikütteõli, elektrienergia) eksport.

Jaanuaris imporditi kõige enam kaupu Soomest, Leedust ning Saksamaalt. Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, Leedust mineraalseid tooteid ning Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid. Kõige rohkem suurenes import Leedust (47 miljonit eurot) ja Hiinast (13 miljonit eurot). Leedust suurenes enim mineraalsete toodete ning Hiinast elektriseadmete import. Import vähenes kõige enam Hollandist.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid, elektriseadmeid ja transpordivahendeid. Kõige enam suurenes mineraalsete toodete (34 miljonit eurot) ning keemiatööstuse tooraine ja toodete (11 miljonit eurot) sissevedu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: