"Olukorrast riigis": EKRE perspektiivid valitsuses pole kiita

Ajakirjanikud Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau arutasid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" valitsuskoalitsiooni mitteametlikke läbirääkimisi. Kui Karnau hinnangul EKRE lubadusi koalitsioonilepingusse eriti ei lasta, on Lobjaka sõnul probleem juba EKRE valitsusse laskmises.

"Seda, mis seal laua taga toimub, oleks ilmselt kõige täpsem kirjeldada nii, et kaks osapoolt - Keskerakond ja Isamaa - püüavad igas teemas EKRE-le selgeks teha, et te võisite seda küll oma valijatele lubada, aga te ei saa seda. Ja kui see oli EKRE-le selgeks tehtud, siis püütakse välja mõelda selline ümmargune sõnastus, et EKRE suudaks siiski oma nägu säilitada uues valitsusliidus," rääkis Karnau.

Lobjaka sõnul ei usu ta, et seda ümmargust sõnastust mõeldakse Keskerakonna ja Isamaa poolt välja selleks, et EKRE saaks oma nägu säilitada. "Pigem ikkagi nad, vähemalt Keskerakond peaks lootma, et seda nägu sinna valitsusse ei jõuaks," lausus Lobjakas.

Lobjakas rääkis, et Kaja Kallas ja Reformierakond käitus pärast valimisi liiga ülbelt ja nad ei suutnud peaministri toolist kinni hoidva Jüri Ratasega professionaalselt suhelda.

"Üks asi, mis kinnitab Reformierakonna valitsusloome võimekusest on fakt, et Kristen Michal tõmmati maha kontaktide meeskonnast, mis moodustati Reformierakonna poolt. Inimene, kellest me võime arvata ühte või teist, aga kelle osas teised poliitilised oponendid ütlevad, et ta on kõige võimekam operaator neil. Ta tõsteti eemale ja see on ka põhjus, miks Kaja Kallas ei suutnud seda valitsust ära teha. Michali kohta öeldakse, et see oleks juhtunud päeva või paariga, kui ta oleks asja juures olnud," rääkis Lobjakas.

Karnau hinnangul oleks Kaja Kallas võinud teha mida tahes, aga tal ei oleks õnnestunud Isamaad ja Keskerakonda ära rääkida. Jüri Ratase unelmate koalitsioon oleks Karnau sõnul koosnenud Keskerakonnast, sotsidest ja Eesti 200-st.

Karnau ütles, et ta ei nõustu sellega, et Jüri Ratas hoiab meeleheitlikult kinni peaministritoolist. Seda ei saa ka Karnau sõnul ette heita, sest iga poliitik hoiab võimust kinni.

Karnau selgitas, et kõnelused käivad sisuliselt selle ümber ka Keskerakonna ja Isamaa liidul on võimalik teha valitsus EKRE-ga. Ta rõhutas, et EKRE kaasati vaid häälte pärast.

Lobjakas selle mõttega ei nõustunud ja märkis, et EKRE on selle koalitsiooni ümber käiva arutelu A ja O. "Me räägime siin meie enda paremäärmusluse esmakordsest lubamisest poliitilisele püünele. Ja ei ole päris nii, et iga erakond läheb valimistele lootuses, et tema esimehest saab peaminister iga hinna eest. Jüri Ratas oli väga hästi teadlik nendest panustest enne valimisi ja ütles ju korduvalt, et tänase EKRE-ga ta ei läheks koalitsiooni. Ta on seda lubadust murdnud, tõsi küll - ta on seda lubadust ka vatiselt sõnastanud," rääkis Lobjakas.

Lobjakas märkis, et enne, kui EKRE juhtivpoliitikud ei ole oma kunagiste väljaütlemiste ja retoorika pärast avalikult kahetsust tundnud, ei tohiks neid ka valitsusse võtta.

Lobjakas ütles, et kui Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus ka moodustatakse, siis see ei kesta nelja aastat. "Ühtpidi sellepärast, et EKRE ei saa minna järgmistele valimistele valitsusparteina, sest mille üle siis neil oleks kisakõridena karjuda enne järgmisi valimisi. Eks nad peavad seda tegema opositsioonist ja piisavalt kaua enne järgmisi valimisi. Et rahvas unustaks selle, mida nad täna teevad või ei tee," sõnas Lobjakas.

Andrus Karnau hinnangul teeb Jüri Ratas koalitsioonilepingu, mis sobib ka Keskerakonna Vene tiivale. Lobjakas pidas seda hinnangut liiga optimistlikuks, sest juba eestikeelse hariduse teema võib tekitada ummikseisu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: