"Samost ja Sildam": Raimond Kaljulaid on oma esimehe vastu sõtta läinud

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutlesid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" võimuliidu loomise teemadel ja leidsid, et Raimond Kaljulaid on Keskerakonna esimehe Jüri Ratase vastu sõtta läinud.

Raimond Kaljulaid astus teisipäeval protestiks EKRE-ga valitsusläbirääkimiste alustamisele välja Keskerakonna juhatusest. Väga teravat vastuseisu läbirääkimistele on avaldanud ka eurosaadik Yana Toom.

Anvar Samost heitis õhku küsimuse, kas see, et Yana Toom ja Raimond Kaljulaid on nii jõuliselt reageerinud EKRE-ga koalitsioonikõneluste alustamisse, tuli Jüri Ratasele üllatusena või ta teadis siiski selliste tagajärgedega arvestada.

"Ma usun, et ta sai aru, et minna EKRE-ga pidama valitsuskõnelusi ja võib-olla EKRE-ga valitsusse, et see mõjub Keskerakonna nii-öelda Vene tiivale kergelt jahmatavalt. Et see võib murendada Keskerakonda," vastas sellele küsimusele Sildam.

"Jüri Ratas kindlasti arvestas sellega, et ta võib hakata murendama oma erakonda," lisas Sildam.

"Raimond Kaljulaid on ju tegelikult sõna otseses mõttes oma esimehe vastu sõtta läinud. Ta on esitanud talle (Ratasele - toim.) väga selge personaalse väljakutse," sõnas Samost.

Kunagi Keskerakonda kuulunud sotsiaaldemokraat Sven Mikser on Samosti sõnul teinud terasi tähelepaneku, kui rääkis, et Kaljulaiul on nüüd ees kaks valikut oma edasise poliitikukarjääri suhtes. "Üks on see, et ta jääbki neljaks aastaks riigikokku akna alla, sest kui ta peaks hääletama koalitsiooni loomise vastu, siis suure tõenäosusega ta sealt fraktsioonist välja arvatakse," rääkis Samost.

"Teine stsenaariumis on see, et kui see kriis võimendub, siis on Raimond Kaljulaidil väga selge otsetee Keskerakonna juhiks," pakkus Samost.

Sildami sõnul on Jüri Ratas võtnud väga suure riski. "Praegu tundub, et tal on selg vastu seina ja seina taga on ilma ühegi trepita vabalangemine," märkis Sildam.

"Juhul kui need koalitsiooni konstultatsioonid või -kõnelused peaksid ebaõnnestuma ja pall oleks uuesti Reformierakonna käes ning Reformierakond valiks koalitsioonipartneriteks Isamaa ja sotsid, siis saabub see hetk, kus haktakse Keskerakonnas esitama küsimusi ja vaatama Jüri Ratase otsa hoopis teise pilguga kui praegu," arutles Sildam.

Samost ütles selle peale, et seesama praegu läbiräägitav koalitsioon on Jüri Ratase ainuke positiivse lähiperspektiiviga võimalus.

Sildam rääkis, et Ratas võib pakkuda Keskerakonna Vene tiiva rahustamiseks Mihhail Kõlvartile Tallinna linnapea kohta. "Vene tiib saab oma kompveki, et Mihhail Kõlvart on Tallinna linnapea ja see võiks tsementeerida Keskerakonna valimistulemust kohalike omavalitsuste valimistel 2021. aastal," spekuleeris Sildam.

Yana Toom on Samosti sõnul hoidnud sellist lepitusvõimalust säilitavat positsiooni. Sildam pakkus, et suurt üksmeelt EKRE-ga valitsuse moodustamise osas ei ole ka Isamaas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: