Poliitikaveteran Nestor: riigikokku pääseda on lihtsam kui sealt lahkuda

Riigikokku on raske sisse saada, aga veel raskem on sealt välja tulla, nentis 27 aastat Toompeal töötanud sotsiaaldemokraadist veteranpoliitik Eiki Nestor (65).

Nüüdsetel parlamendivalimistel Tartu- ja Jõgevamaal 1492 häält kogunud Nestor jäi riigikogust välja, ta on riigikogu liige olnud 1992. aastast alates.  

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) tulemusega pole Nestor rahul, kuid enda tagasivalimise osas ütles ta, et see polnudki tal otseseks eesmärgiks.

"Olin erakonnas üldnimekirjas eelviimane, see oli teadlik otsus. Kõige rõõmsam oleks olnud meel, kui me toonuks ringkonnast ühe koha ära ja mõni tubli omavalitsusjuht oleks volikokku pääsenud," rääkis Nestor kolmapäeval Aleksander Krjukovile rahvusringhäälingu uudisteportaali saates "Otse uudistemajast." Sellest jäi aga sotsidel 600 häält puudu.

Poliitikast Nestor enda sõnul ei taandu ja kavatseb kandideerida eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel. "Kuid tuleb olla realistlik, ilmselt saab meile üks koht," lausus Nestor, kes aitab kandideerimisel sotsiaaldemokraatide nimekirja esinumbrit Marina Kaljuranda. Samas ta kinnitas, et ise valituks osutudes Euroopa Parlamendi kohast loobuda ei kavatse.

Nestor nentis, et kavatseb rohkem aega oma Hiiumaa kodus veeta ja pensionipõlve pidada, kuid poliitikast ta ära ei kao. "Ei lahku poliitikast ja ega poliitikat tehta ainult Toompealt. Pensionipõlv ei tähenda, et ma kuhugi ära kaon, kui näen, et midagi valesti, siis ega ma oma suud kinni ei hoia," lubas Nestor.

Nestor: muutusime sõbralikust erakonnast käskivaks ja õpetavaks

Nestor nentis, et riigikogu uues koosseisus kümme kohta saanud SDE oodatust väiksema valimistulemuse - neli aasta tagasi valiti parlamenti 15 sotsi - taga on mitmeid põhjuseid. "Kui tuli otsus piirata alkoholireklaami, siis see keerati kõik ühe erakonna kaela, aga see oli valitsuse kollektiivne otsus. Alahindasime kogu seda protsessi, erakonna kuvand muutus inimsõbralikust olemusest rahvast käskivaks ja õpetavaks," tõdes ta.

Ametist lahkuva riigikogu esimees Nestor kiitis Reformierakonna kampaaniat, seda just viimasel kahel nädalal enne valimisi: "Nad jätsid valijatele mulje, et on ainult üks variant - kas valida Jüri Ratast või Kaja Kallast." Ta tõdes, et kui Reformierakond oleks jõulise kampaaniaga veel varem alustanud, oleksid SDE ja Isamaa veel vähem hääli kogunud.

Valimistel Reformierakonna järel teiseks jäänud Keskerakond kaotas hääli Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (EKRE). "Edgar Savisaare juhitud Keskerakond oli kannatajate erakond, kuid erakonna võimul olles [alates novembrist 2016] see pilt muutus. Keegi pidi need hääled ju endale saama. Ning EKRE jutu järgi enne valimisi oli Eesti üks suur hädade org," rääkis Nestor.

Riigikogus oleku aega ei tohiks piirata

Riigikogu liikmeks oleku aega ei tohiks Nestori sõnul piirata, sest esiteks piiratakse sellega inimese vaba valikut ning see ei vastaks ka põhiseadusele.

"Riigikogus on vaja kogemustega inimesi, kes oleks võimelised ekspertidega debateerima. Riigikogu puhul pole võimalik, et meil oleks sama palju eksperte, kui täitevõimul ja pole mõtet kahte erinevat süsteemi välja töötada," lausus Nestor.

Riigikogu ja saadikute maine kohta ütles Nestor: "Uus kooseis hakkab oma mainet ise looma, soovin neile edu. Viimase viie aasta jooksul on riigikogu avatumaks muutunud. On kaasatud huvirühmi komisjonide töösse. Loodan, et see avatus ei kaoks. Suletud uste taga otsuste ja kompromisside tegemise aeg on läbi."

Väljendit "kummitempel" pole Nestori sõnul riigikogu kohta enam viimastel aastatel kuigi palju kasutatud. "Avalikkuse arusaam, et seal vormistati ainult riigikogu otsused on kadunud," ütles ta.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: