X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Rainer Vakra magistrikraadi saatus on veel lahtine

Rainer Vakra
Rainer Vakra Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ehkki Tallinna Ülikooli (TLÜ) akadeemiline komisjon tunnistas juba üle-eelmisel nädalal poliitik Rainer Vakra bakalaureusetöö plagiaadiks, läheb haldusotsuse tegemiseni veel kümmekond päeva ning veel pole selge, mis saab seejärel Vakra magistrikraadist.

Komisjon otsustas 15. märtsil ühehäälselt, et Vakra lõputöö oli plagiaat ja tegi rektorile ettepaneku tema diplom tühistada. Rektori otsuseni läheb aga veel aega.

"Praegu on seis selline, et me saadame tõenäoliselt kas täna või homme alles ametliku akadeemilise komisjoni otsuse Vakrale ja tema esindajale ja neil on siis õigus veel umbes viis päeva sinna omapoolseid ettepanekuid või parandusi teha või selle korrektsust hinnata oma vaatest," selgitas TLÜ õppeprorektor Priit Reiska esmaspäeval ERR-ile.

Reiska sõnul tehakse alles seejärel ametlik otsus ja siis läheb veel umbes nädal kuni haldusotsuseni. Seega peaks haldusotsus tulema umbes kümmekonna päeva jooksul. Akadeemilise komisjoni otsust ei ole võimalik vaidlustada, haldusotsust aga küll.

Õppeprorektor ütles, et seda, mis saab Vakra magistrikraadist, juristid alles vaatavad ja mõtlevad, kuid automaatselt see kehtivust ei kaota.

"Küsimus on, et mis on siis eri kaalupooled selles menetluses. Üleüldse, kas sellist menetlust on alust alustada või mitte, on ka praegu veel segane. See on selline asi, mida ei ole eelnevalt Eestis juhtunud," tõdes Reiska. "Samas muidugi nii väita ei saa, et Eestis ei oleks inimesi, kelle on magistrikraad ja ei ole bakalaureusekraadi. Me mäletame kõik, kuidas vanasti oli üldse ainult viieaastane õpe, siis ei olnud kellelgi bakalaureusekraadi."

Põhiküsimus on Reiska sõnul selles, et hetkel, mil Vakra magistriõppesse astus, oli tal bakalaureusekraad olemas ja selles mõttes on kõik seaduspärane. Ka siis, kui ta magistriõpingud läbis, oli kõik korras.

"Kui see diplomitöö tühistatakse, siis tuleb hinnata, kuidas sellega on, see on veel täiesti segane. Arvan, et praegu pole kedagi, kes oskaks sellele vastata," nentis õppeprorektor Vakra magistrikraadi saatusest rääkides.

Vakra juhtum on tema sõnul pretsedent, sest tavaliselt on tagantjärele tühistatud viimane, mitte vahepealne kraad. Kokkuvõttes on aga see puhas haldusjuriidika ja ka haldusmenetluse juriidika teema.

Pärast bakalaureusekraadist ilma jäämist on Vakral siiski võimalus uus lõputöö kirjutada. Reiska märkis, et ainepunkte ei saa keegi temalt ära võtta ja need saab üle kanda. Iseasi on see, et toonased õppekavad erinevad praegustest ja seega ainult uue töö kirjutamisega ta ei pääseks.

"Ta peab ise selle otsuse tegema ja meie poole pöörduma, et ta sooviks uuesti oma tööd teha või hinnata, kui palju tuleks mingeid aineid juurde võtta. Selles faasis asi veel ei ole, aga põhimõtteliselt on see võimalus olemas," kinnitas ülikooli esindaja.

Rainer Vakra kordas pärast TLÜ akadeemilise komisjoni otsust varem öeldut, et tegi oma lõputöö praktika käigus.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: