Venezuela president süüdistas elektrikatkestuses terroriste

Caracase tänav 10. märtsil.
Caracase tänav 10. märtsil. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Venezuela president Nicolás Maduro süüdistas teisipäeval uues üleriigilises elektrikatkestuses "terroriste", kes olid süüdanud rajatised riigi tähtsaima hüdroelektrijaama kompleksis.

"Kurjategijad" lõid seejärel hooldustööde ajal rivist välja trafod, kirjutas Maduro Twitteris, lisades, et "riukalike terrorirünnakute" eesmärk on Venezuelat destabiliseerida. 

Venezuela kommunikatsiooniminister Jorge Rodríguez edastas Twitteris fotod leekides elektritootmisrajatistest. Varem oli Rodríguez öelnud, et katkestuse põhjustas rünnak laadimis- ja ülekandekeskusele Guri tammis, kust tuleb 80 protsenti 20 miljoni elanikuga riigi elektrist.

Asepresident Delcy Rodríguez teatas, et esialgu 24 tunniks suletud koolid ja töökohad jäävad suletuks veel sama kaua kolmapäeva õhtuni, et vähendada koormust elektrivõrgule. 

Elektrikatkestus halvas teisipäeval pealinna Caracase ja teised linnad, ühistransport ja veevärk ei töötanud ning generaatoriteta hoonetes - seal hulgas paljudes haiglates - valitses pimedus.

Elekter läks ära esmaspäeva keskpäeva paiku. Inimesed on hirmul ja mures, sest kahe nädala eest kestis elektrikatkestus terve nädala ja haiglates suri üle kümne patsiendi.

Ööl vastu teisipäeva tuli vool lühikeseks ajaks tagasi, kuid mõni tundi hiljem mattus riik taas pimedusse. 

Valitsus on süüdistanud elektrikatkestustes opositsiooni ja nende välismaa toetajate sabotaaži, kuid opositsiooniliider Juan Guaidó peab selliseid süüdistusi uskumatuks. 

"Nad ei esita ühtegi mõistlikku ja tõsiseltvõetavat seletust," sõnas ta. "Kui see ei ole küberrünnak või elektromagnetiline impulss, on see sabotaaž, hoolimata sellest, et nad militariseerivad üha enam elektrijaamu." 

Ka 7.-14. märtsi elektrikatkestuse puhul rünnati Maduro väitel Guri hüdroelektrijaama. Vaatlejate hinnangul põhjustasid elektrikatkestuse taristu puudulik hooldamine ja korruptsioon.

Eelmise elektrikatkestuse järel lubas president luua uue sõjaväeüksuse ülesandega kaitsta riigi toimimiseks vajalikke rajatisi nagu elektri- ja veevarustussüsteemid. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: