USA andmetel veenis Venemaa Madurot Venezuelas võimule jääma

{{1556689320000 | amCalendar}}
Foto: AP / Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo väitis telekanali CNN usutluses, et Venezuela president Nicolas Maduro oli teisipäeva hommikul valmis juba võimu loovutamiseks ja riigist lahkumiseks, kuid Venemaa veenis teda jääma.

"Ta oli minemas Havannasse," ütles Pompeo.

Venemaa on informatsiooni tagasi lükanud.

Venemaa välisministeeriumist öeldi telekanalile, et taolised väited ei pea paika ja tegemist on USA informatsioonisõjaga, milles kasutatakse osana ka lausvalet.

Venemaa süüdistas teisipäeval Venezuela opositsiooniliidrit Juan Guaidod vägivalla õhutamises ja kutsus üles verevalamise vältimiseks läbirääkimisi pidama.

"Venezuela radikaalne opositsioon on taaskord pöördunud jõuliste vastasseisu meetodite poole," on öeldud Vene välisministeeriumi avalduses, milles süüdistatakse president Maduro vastaseid konflikti mahitamises.

"On tähtis ära hoida rahutusi ja verevalamist," märkis ministeerium, manitsedes konfliktipooli kõnelustele. 

Caracases puhkesid opositsiooni toetajate ja sõdurite kokkupõrked

Venezuela pealinna Caracase idaosas puhkesid kolmapäeval kokkupõrked opositsiooni toetajate ja sõjaväelaste vahel, kui valitsuse toetajad ja vastased alustasid 1. mai marsse, edastas AFP ajakirjanik.

Venezuela rahvuskaartlased tulistasid pisargaasilaenguid meeleavaldajate suunas, kes püüdsid blokeerida maanteed õhuväebaasi lähedal, kus opositsiooniliider Juan Guaido kutsus teisipäeval sõjaväelasi alustama ülestõusu president Nicolas Maduro vastu.

Pompeo: USA sõjalised sammud Venezuelas on võimalikud

USA välisminister Mike Pompeo ütles kolmapäeval, et president Donald Trumpi administratsioon on valmis astuma sõjalisi samme seoses Venezuela kriisiga.

"President on olnud täiesti selge ja uskumatult järjekindel. Sõjaline tegevus on võimalik. Kui see on see, mis on vajalik, siis seda USA ka teeb," ütles Pompeo Fox Business Networkile.

Shanahan tühistas Venezuela kriisi tõttu visiidi Euroopasse

Ühendriikide kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan tühistas Venezuela kriisi ja sündmuste tõttu USA-Mehhiko piiril visiidi Euroopasse, teatas Pentagon kolmapäeval.

"Minister Shanahan ei sõida enam Euroopasse, kuna ta on otsustanud olla kohal DC-s (Washingtonis), mis võimaldab tal efektiivsemalt koordineerida NSA (riikliku julgeolekuagentuuri) ja välisministeeriumiga Venezuela küsimustes ja jätkata DHS-iga (sisejulgeolekuministeeriumiga) koordineerimist toetuseks edelapiiril," ütles tema kõneisik Joe Buccino.

Euroopa Liit kutsus üles Venezuela kriisi rahumeelselt lahendama

Euroopa Liit kutsus teisipäeval üles Venezuela kriisi rahumeelselt lahendama.

"Euroopa Liit jälgin suure tähelepanuga sündmusi Venezuelas. Me kordame, et kriisile saab olla vaid poliitiline, rahumeelne ja demokraatlik  lahendus," ütles ühenduse välispoliitikajuht Federica Mogherini ametlikus avalduses.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus enne seda samuti Venezuela sündmuste kõiki osapooli vaoshoitusele ja vägivallast hoidumisele.

"Guterres kutsub kõiki osapooli üles maksimaalsele vaoshoitusele, vägivallast hoidumisele ja sammude astumisele, mis aitaksid rahu taastada," edastas ÜRO eestkõneleja Stephane Dujarric.

USA nõudis Kuubalt Venezuela presidendi toetamise lõpetamist

USA president Donald Trump nõudis teisipäeval Kuuba võimudelt, et need lõpetaksid Venezuela presidendi Nicolas Maduro toetamise ja ähvardas vastasel juhul täiemahulise kaubandusembargo ja kõige karmimate sanktsioonidega.

"Me loodame muu hulgas, et Kuuba sõjaväelased naasevad viivitamatult ja rahumeelselt oma saarele," märkis Trump.

Presidendi sõnul peab Kuuba viivitamatult lõpetama igasuguse sõjalise ning muu "hävitamise ja inimohvriteni" viiva tegevuse Venezuelas.

Türgi teatas teisipäeval, et on vastu katsetele kukutada Venezuela presidendi Maduro valitsus läbi ebademokraatlike võtete. Venemaa süüdistas teisipäeval Venezuela opositsiooniliidrit Juan Guaidod vägivalla õhutamises ja kutsus üles verevalamise vältimiseks läbirääkimisi pidama. 

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus teisipäeval Venezuela sündmuste kõiki osapooli vaoshoitusele ja vägivallast hoidumisele. Euroopa Liit tegi veidi hiljem samasisulise üleskutse.

Lima Grupp koguneb Venezuela olukorraga seoses eriistungile

Lima Grupp koguneb reedel Venezuela olukorraga seoses erakorralisele istungile, teatas teisipäeval Peruu välisministeerium.

Lima Gruppi kuuluvad 13 Ladina-Ameerika riiki ja Kanada.

Venezuela pealinnas Caracases sai teisipäeval meeleavaldusel vigastada vähemalt 69 inimest, teatasid meedikud.

Kohaliku meedia andmetel sai enamik inimesi vigastada opositsiooni meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel lahvatanud vägivallas.

Kuulitabamuse said üks sõjaväelane ja üks meeleavaldaja.

Venezuela julgeolekujõud rammisid teisipäeval soomukiga meeleavaldajaid Caracase sõjaväebaasi lähedal, kus olid puhkenud rahutused väidetava riigipöördekatse toetuseks, ilmnes telepildist. Intsidendis sai viga mitu inimest, kellele teised demonstrandid abi osutasid.

Brasiilia saatkonnas taotles turvapaika 25 Venezuela sõjaväelast

Brasiilia Caracases asuvas saatkonnahoones taotles teisipäeval varjupaika 25 Venezuela sõjaväelast, teatasid diplomaadid.

Brasiilia presidendi Jair Bolsonaro eestkõneleja täpsustuse kohaselt on kõnealuste sõjaväelaste seas leitnante ja reamehi.

Bolsonaro on teatanud, et toetab Venezuela rahvast, kelle on orjastanud diktaator viidates sellega president Nicolas Madurole.

Guaido kutsus rahvast ülestõusule

Guaido ärgitas teisipäeval ühes Caracase õhuväebaasis sõjaväelasi ülestõusule sotsialistliku valitsuse vastu, mis lubas omakorda  riigipöördekatse maha suruda.

Teisipäeva hommikul filmitud kolmeminutises videos ütleb Guaidó, et tänavatele tulevad sõdurid kaitseksid seeläbi põhiseadust. Ta ütles seda päev enne kavandatud valitsusvastast suurmeeleavaldust.

Guaido pidas õhtul kõne, milles kutsus kolmapäeval kogu rahvast suurmeeleavaldusele. Opositsiooniliidri sõnul pole tegemist riigipöördega, vaid rahumeelse vastuhakuga. Guaido väitel pole Madurol enam armee toetust.

Maduro omakorda tegi pärast seda pöördumise rahva poole, milles kinnitas, et Guaido mäss on maha surutud ja riigipöördekatse nurjatud.

Caracases sai meeleavaldusel viga 69 inimest

Riigi pealinnas Caracases teisipäeval puhkenud meeleavaldusel sai vigastada vähemalt 69 inimest, teatasid meedikud.

Kohaliku meedia andmetel sai enamik inimesi vigastada opositsiooni meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel lahvatanud vägivallas.

Kuulitabamuse said üks sõjaväelane ja üks meeleavaldaja.

Venezuela julgeolekujõud rammisid teisipäeval soomukiga meeleavaldajaid Caracase sõjaväebaasi lähedal, kus olid puhkenud rahutused väidetava riigipöördekatse toetuseks, ilmnes telepildist. Intsidendis sai viga mitu inimest, kellele teised demonstrandid abi osutasid.

Juhtum leidis aset, kui julgeolekujõud üritasid ajada laiali meeleavaldajaid La Carlota õhuväebaasi juures, kus Guaido oli varem ärgitanud sõjaväelasi ülestõusule Maduro kukutamiseks.

Veidi hiljem teatas kaitseminister Vladimir Padrini ühe valitsusele lojaalse sõjaväelase haavatasaamisest samas piirkonnas.  

"Ma mõistan hukka vägivaldse agressiooni, milles kolonel Yerzon Jimenez Baez sai kuulihaava kaela," kirjutas Padrino Twitteris.

Padrino lisas, et peab tulistamise eest vastutatavaks opositsiooni poliitilisi juhte.

USA lenunundusamet keelas lennud Venezuela kohal

USA föderaalne lennundusamet (FAA) keelas riigi lennufirmadel lennata Venezuela kohal ja tegi nende operaatoritele ettekirjutuse lahkuda riigist 48 tunni jooksul.

"Kõik operatsioonid, mis on seotud lendudega Venezuela territooriumi kohal ja selle õhuruumis kõrgusel kuni 26 000 jalga (7,9 km).... on keelatud seni, kuni pole langetatud selle kohta edasisi otsuseid," märkis FAA oma saidil.

Amet põhjendab keeldu suurenenud ebastabiilsuse ja pingetega Venezuelas ning sellest tulenevate riskidega lennuoperatsioonidele.

FAA täpsustab, et piirangud kehtivad kõigile Ühendriikide lennuvedajatele ja kommertsoperaatoritele, välja arvatud juhul, kui USA-s registreeritud lennukid ja lennuoperaatorid on välismaise lennuvedaja teenistuses.

Venezuela pealinnas Caracases sai teisipäeval meeleavaldusel vigastada vähemalt 69 inimest, teatasid meedikud.

Enamik inimesi vigastada opositsiooni meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel lahvatanud vägivallas.

Opositsioonijuht Juan Guaido oli varem ärgitanud sõjaväelasi ülestõusule Nicolás Maduro kukutamiseks.

Teadaolevalt on väike rühm sõjaväelasi opositsiooni poolele üle tulnud.

Hiljem poolehoidjaile esinedes kinnitas Guaido, et suurem osa Venezuela elanikke toetab teda. Ta kutsus venetsueellasi tulema tänavaile ja veenma ka teisi protestidega ühinema.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - STT - Interfax - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: