Mihkelson: Kaljulaid peaks olema Putiniga kohtumiseks paremini ettevalmistatud

{{1554267540000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Kauaaegne dilpomaat, eksvälisminister Marina Kaljurand ja riigikogu eelmise koosseisu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson väljendasid imestust president Kersti Kaljulaidi kavandatava Moskva-visiidi üle, kirjutas kolmapäevane Õhtuleht.

President Kersti Kaljulaid sõidab 18. aprillil Moskvasse, et avada pidulikult Eesti saatkonna renoveeritud hoone. Samuti tahab riigipea kohtuda Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

"Renoveeritud saatkonnahoone avamine ei ole piisav põhjus minna riiki, kuhu sind ei ole kutsutud," ütles sotsiaaldemokraat Kaljurand Õhtulehele, lisades, et presidendil "ei ole väärikas minna riiki, kellega meil puudub heanaaberlik suhe ja igapäevane välispoliitiline koostöö".

Mihkelson rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tema hinnangul ei olegi Kaljulaidi visiidi eesmärk ennekõike ajaloolise saatkonnahonne avamine, vaid katse saada kontakti Venemaa riigipeaga. Tema sõnul on tähtis küsimus see, mis teemad Kaljulaid Putiniga kohtumisel üles võtab.

Mihkelsoni hinnangul võiks Kaljulaid Putiniga rääkida piirilepingust, mis on kahe riigi suhetes kõige tähtsam. "Me ei tea, teine küsimus on ju ka selles, et loodav võimalik valitsuskoalitsioon, kaks sealset liiget - EKRE ja Isamaa - on väga selgelt olnud kriitilised piirilepingu suhtes, nii et milline on siis presidendi mandaat siin antud teemal rääkida," lisas Mihkelson.

Teine teema võiks tema sõnul olla Eesti kandideerimine ÜRO julgeolekunõukogu mittealalise liikme kohale. "Võib ju loomulikult tutvustada Eesti positsioone, aga oleks võib-olla natukene liiast arvata, et Venemaa avasüli meid toetaks," tõdes Mihkelson.

Kolmas teema on Mihkelsoni sõnul kõigi probleemide algpõhjus - Venemaa agressiivne käitumine naabrite suhtes.

Mihkelson rääkis, et Eesti ja Venemaa suhted on sügavas madalseisus ja see on seotud laiemalt Lääne ja Venemaa suhetega, eelkõige tulenevalt Venemaa agressioonist Ukrainas. Ta tõi välja, et mitme liitlase riigipead on hoidunud konflikti tõttu Venemaale minemast.

Mihkelsoni sõnul võib Kaljulaidi ja Putini kohtumise üks oht olla selles, et selleks pole tehtud piisavalt ettevalmistusi.

"Peamine võib-olla on selles, et kuna see kohtumine tuleb nagu teatud mõttes tühjalt kohalt ja on tavatu väga paljude meie liitlaste jaoks ka praegu, siis ma ei ole näinud, et selle jaoks piisavalt palju ettevalmistust oleks tehtud. Teiseks ka see, et ma usun, et täna väga paljud Eesti inimesed küsivad, miks läheb president Moskvasse, mis on tal Putinile öelda ja kas ta jääb siis sirge seljaga seal, kui tulevad jälle Eesti vastu süüdistused," kommenteeris Mihkelson.

Siiski tunnistas ta, et Eesti suudaks teatud tasandil Venemaaga suhelda.

"Võib öelda, et ühe maja remont ei muuda Eesti-Vene suhteid põhimõtteliselt. Küll on aga oluline, loomulikult, et me ka poliitilisel tipptasandil, kas see on tingimata president, aga muul tasandil Venemaaga suudaksime suhelda, vähemalt omaksime aimu, millised on nende ettekujutused ka meiesuunalisest poliitikast. Aga selleks peame me ise olema minu meelest natukene paremini ettevalmistatud kui täna oleme," rääkis Mihkelson.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: