Barr: Muelleri raporti kärbitud versioon avaldatakse nädala jooksul

USA justiitsminister William Barr esindajatekojas kuulamisel.
USA justiitsminister William Barr esindajatekojas kuulamisel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA justiitsminister William Barr ütles teisipäeval esindajatekojas toimunud kuulamisel, et eriprokurör Robert Muelleri uurimisraport nn Venemaa-juurdluse asjus avaldatakse kärbitud kujul nädala aja jooksul.

Barr selgitas, et raportis on osa tekstist kinni kaetud ning iga sellise kärpe kohta on lisatud selgitus, vahendas Axios.

Barri kuulamine täismahus: 

Ministri sõnul töötab eriprokurör Mueller praegu koos justiitsministeeriumiga, et raportis ära märkida kõik kohad, mille puhul ta peab vajalikuks informatsiooni salastamist.

Barr ütles küsimustele vastates ka seda, et ta pakkus eriprokurör Muellerile võimalust vaadata üle nelja lehekülje pikkune kokkuvõte, mille ta 24. märtsil avaldas, kuid Mueller keeldus sellest võimalusest.

Küsimusele, kas ta tegi raporti kohta ülevaate ka Valgele Majale, minister vastata ei soovinud ja ütles, et on öelnud kõike, mida tal praegu öelda on.

Esindajatekoja liikmed küsisid ka seda, kuidas tal õnnestus kirjutada kokkuvõte 400-leheküljelisest raportist kõigest 48 tunni jooksul, vastas Barr järgnevalt: "Eriprokuröri lähtekohad ei olnud justiitsministeeriumile enne raporti avaldamist saladuseks. Tema ja tema töötajad olid olnud kontaktis järelevalvet teostava asejustiitsministriga (Rod Rosenstein - Toim.)"

Barr kinnitas ka seda, et kongress ei saa esialgu uurimisraportist kärpimata versiooni, kuid ta on rõõmuga valmis suhtlema rahvasaadikute esindajatega, kas nad tunnevad, et vajavad rohkem informatsiooni, ja kuidas sellele soovile vastu tulla.

Demokraatliku Partei enamusega esindajatekoja justiitskomitee on juba esitanud ametliku nõudmise, et Muelleri raport avaldataks täismahus.

Muelleri uurimine, mis puudutas Venemaa sekkumist 2016. aasta USA presidendivalimistesse, ei leidnud, et mõni USA ametiisik või Donald Trumpi valimiskampaania liige oleks teadlikult sooritanud kokkumängu Venemaaga, selgus justiitsministeeriumi poolt kongressile saadetud lühiülevaatest.

Mis puudutab samuti teemaks olnud õigusemõistmise takistamise kahtlust, kirjutas justiitsminister Barr, et Muelleri raport "ei järelda, et president oleks sooritanud kuriteo, kuid see ei mõista teda ka õigeks".

Muelleri raporti kohaselt tegutses Venemaa USA presidendivalimiste mõjutamiseks laias laastus kahel viisil - kasutades sotsiaalmeediat lõhestava sisu edastamiseks USA valijatele ning sooritades küberrünnakuid Demokraatliku Partei vastu. See on ka tegevus, mille eest on juurdluse raames saanud süüdistusi Venemaa kodanikud.

Demokraatliku Partei esindajad on nõudnud raporti täies mahus avaldamist ning juhtinud tähelepanu asjaolule, et lühikokkuvõtte kirjutanud Barr oli enne Trumpi poolt justiitsministriks nimetamist Muelleri uurimise suhtes kriitiline ja seetõttu olevat tema erapooletus selles küsimuses kaheldav.

Muelleri meeskonnalt on saanud süüdistuse üle 30 inimese

Mueller uuris Venemaa sekkumist Ühendriikide presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eelmist direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist.  

Muelleri prokuröride ja uurijate meeskonnalt on seni süüdistuse saanud kuus Trumpi kaastöötajat ja tippnõunikku. Mueller ei soovitanud oma Venemaa-juurdluse raames süüdistuse saanute ringi laiendamist neilt 34-lt, kellele ta on praeguseks juba süüdistuse esitanud.

Trumpi kaastöötajate vastu esitatud süüdistused on puudutanud teisi kuritegusid, näiteks ilmsiks tulnud finantskuritegusid või võimuesindajatele valeütluste andmist. Lisaks on süüdistatute hulgas hulk Venemaa kodanikke, kes Washingtoni kinnitusel sekkumisoperatsioonis osalesid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: