USA justiitsminister: FBI luuras Trumpi kampaania järele

William Barr
William Barr Autor/allikas: Andrew Harnik/AP/Scanpix

USA justiitsminister ütles kolmapäeval kongressile, et tema hinnangul luuras Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) president Donald Trumpi valimiskampaania järele. Minister lubas algatada juurdluse, kas see oli õigustatud.

Trumpi enda väitel oli ta riigipöördekatse sihtmärk. Minister William Barr ütles seadusandjaile, et FBI võis minna liiga kaugele Trumpi 2016. aasta tegevust uurides. 

"Poliitilise kampaania järele luuramine on suur asi," lausus Barr senati assigneeringute komiteele. "Ma arvan, et luuramine leidis aset. Küsimus on selles, kas see oli piisavalt põhjendatud? Ma ei ütle, et ei olnud."

Barr kinnitas, et on asunud üle vaatama, kui õigustatud oli uurimine, mis kujunes lõpuks eriprokurör Robert Muelleri juhitavaks juurdluseks kokkumängu ja õigusmõistmise takistamise üle.  

"See ei tähenda uurimist FBI suhtes," ütles ta. "Mul on kohustus tagada, et valitsus võimu ei kuritarvitatud."

Trump on jäänud Muelleri juurdluse algusest kindlaks väitele, et ta on poliitilise nõiajahi ohver. 

Trump: Muelleri raport mind ei huvitagi

Trump ütles kolmapäeval, et pole näinud eriprokuröri Robert Muelleri uurimisraportit täismahus. 

"Ma pole näinud Muelleri raportit, ma pole lugenud Muelleri raportit," ütles Trump Valges Majas. "Mis mind puudutab, siis mind ei huvitagi Muelleri raport. Mind on täielikult õigeks mõistetud."

Raport avalikustatakse täies mahus tõenäoliselt mõne päeva jooksul.

"Tegemist oli riigipöördekatsega. See oli katse võtta maha president ja me lõime nad tagasi," sõnas Trump. "See, mida nad läbi viisid oli riigireetmine, see mis nad tegid, oli kohutav ja läks meie põhiseadusega vastuollu."

Trumpi sõnul on ameeriklastel nälg, et nüüd hakataks uurima ka uurijaid.

Mueller uuris Venemaa sekkumist Ühendriikide presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eelmist direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist. Uurimisel ei leitud, et mõni USA ametiisik või Donald Trumpi valimiskampaania liige oleks teadlikult sooritanud kokkumängu Venemaaga.

Muelleri prokuröride ja uurijate meeskonnalt on seni süüdistuse saanud kuus Trumpi kaastöötajat ja tippnõunikku. Nende vastu esitatud süüdistused on puudutanud teisi kuritegusid, näiteks ilmsiks tulnud finantskuritegusid või võimuesindajatele valeütluste andmist. Lisaks on süüdistatute hulgas hulk Venemaa kodanikke, kes Washingtoni kinnitusel sekkumisoperatsioonis osalesid.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: