Mueller protestib justiitsministri tõlgenduse vastu tema raporti kohta

{{1556723760000 | amCalendar}}
Foto: Andrew Harnik/AP/Scanpix

Eriprokurör Robert Mueller kirjutas märtsi lõpus justiitsminister William Barrile kirja, milles vaidleb vastu Barri esialgsele kirjeldusele, et tema Venemaa-uurimise raport puhastab president Donald Trumpi võimalikust õigusemõistmise takistamise süüst, ütlesid kirjavahetusega kursis olevad allikad ja justiitsministeerium.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Kerri Kupec ütles, et Mueller väljendas kirjas pahameelt selle üle, et Barr esitles tema raporti tulemusi konteksti selgitamata, vahendas The New York Times.

Põhiline vaidlus keskendub sellele, kuidas on avalikkuse arusaamist Muelleri raportist kujundatud pärast tema uurimise lõpetamist ja 448-leheküljelise raporti esitamist 22. märtsil justiitsministrile.

Neljaleheküljeline kiri, mille Barr saatis kongressile kaks päeva pärast raporti saamist, sisaldas vähe detaile raporti järelduste kohta ning jättis mulje, et Muelleri meeskonna hinnangul ei teinud Trump midagi valesti. See võimaldas Trumpil kuulutada, et ta on süüst täielikult vaba.

Kui aga Muelleri raport 18. aprillil avaldati, maalis see presidendist halvema pildi ning näitas, et Muelleri hinnangul on olemas tõendeid selle kohta, et Trump takistas õigusemõistmist.

"Eriprokrurör rõhutas, et mitte midagi justiitsministri 24. märtsi kirjas ei olnud vale või eksitav," ütles Kupec vastuseks ajalehe päringule Muelleri kirja kohta. Muelleri kabineti pressiesindaja keeldus kommenteerimast.

Justiitsministeerium sai Muellerilt kirja neli päeva pärast seda, kui Barr saatis oma järeldused kongressile. Pärast seda rääkisid Barr ja Mueller telefoni teel, milles viimane selgitas oma muret selle üle, kuidas raporti tulemusi on kirjeldatud. Sel ajal oli ministeerium hakanud alles raportit toimetama ning Mueller tõstatas küsimuse, kas raportist ei võiks kohe rohkem avaldada.

"Lõpuks otsustas justiitsminister, et raportit pole mõtet jupphaaval avaldada," ütles Kupec. "Justiitsminister ja eriprokurör leppisid kokku, et täismahus raport avaldatakse koos vajalike parandustega võimalikult kiiresti," lisas ta.

Kolme allika sõnul pahandas Barri ja justiitsministeeriumi kõrgeid ametnikke see, kuidas Mueller oma uurimise lõpetas ja raporti koostas. Nende hinnangul ei täitnud Mueller oma ülesannet, kui keeldus otsustamast, kas Trump rikkus seadust või mitte. Selle tulemusena tunnistas Barr ise Trumpi süüst puhtaks Muelleri konkreetse hinnanguta.

Siiski tõi Mueller välja tõendeid presidendi vastu. Ta tõi välja, et Trump püüdis rohkem kui kümme korda uurimist takistada.

Barr annab kolmapäeval senati õiguskomitee ees raporti kohta tunnistusi. Barr on avalikult öelnud, et ta ei nõustu Muelleri raporti mõne õigusliku põhjendusega. Demokraadid on kutsunud ka Muelleri lähinädalatel tunnistama, kuid seni pole kindlat kuupäeva paika pandud.

Muelleri raport keskendub sellele, kuidas Venemaa 2016. aasta valimistesse sekkus, kas Trumpi kampaania aitas nendele püüdlustele kaasa ning kas Trump üritas takistada õigusemõistmist.

USA justiitsminister selgitas tegevust senati õiguskomitee ees

USA justiitsminister William Barr selgitas kolmapäeval senati õiguskomiteele oma tegevust eriprokurör Robert Muelleri raportiga seoses.

Barr ütles, et Muelleri ligi 450 lehekülge pika raporti kokkuvõte oli igati õigustatud ja tõele vastav. Barr tõrjus väited nagu oleks ta raporti järeldustest tehtud kokkuvõttes kuidagi tõde väänanud.

Barr ütles senati õiguskomiteele, et eriprokurör Robert Muelleri märtsis saadetud kiri ei ole nii oluline, nagu seda viimastel päevadel meedias on väidetud. "See kiri on veidi ebaviisakas ja ma arvan, et see oli kirjutatud mõne tema meeskonnaliikme poolt."

"Minu arusaamise järgi ei olnud ta mures uurimise järelduste täpsuse pärast minu kokkuvõttes, aga ta tahtis, et rohkem informatsiooni saaks avalikuks, et anda lisakonteksti," sõnas Barr.

"Minu mure on, et see andis võimaluse president Trumpile ja tema meeskonnale rohkem kui kolm nädalat öelda, et president on täielikult õigeks mõistetud," märkis kuulamisel demokraadist senaator Chris Coons.

Justiitsminister pidi mitu korda kaitsma oma otsust, mille järgi ei üritanud president Trump õigusemõistmist takistada, kuigi Mueller ei olnud selles lõpliku järelduseni jõudnud. Õiguskomitee demokraatide arvates näitab kogu olukord selgelt, et Barr on teinud otsuseid, mis on presidendile kasulikud.

USA justiitsminister ei soovi esindajatekojas tunnistusi anda

Barr ei soovi neljapäeval esindajatekoja õiguskomitee rahvaesindajate ja nende poolt lisaks kutsutud juristi ees tunnistusi anda, edastas kohalik meedia.

Esindajatekoja õiguskomitee esimees Jerry Nadler ütles meediale, et Barr ei soostunud ühtlasi neile tooma Muelleri raporti terviklikku ehk toimetamata varianti.

Nadleri sõnul ei soovi Barr esindajatekojas selgitusi anda, kui küsimusi esitab peale rahvaesindajate ka jurist. Nadleri hinnangul ei soovi Barr kohtuda tasemel advokaadiga.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: