Pariisis põles suures osas maha Jumalaema kirik

{{1555349040000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa pealinnas Pariisis puhkes esmaspäeval Jumalaema kirikus ulatuslik tulekahju, mis saadi kustutatud alles teisipäeva ennelõunaks. Suur osa katedraalist hävis põlengus.

Kohaliku meedia, näiteks ajalehe Le Monde teatel puhkes tulekahju natuke enne kella 19 ehk kella 20 Eesti aja järgi. Sündmuskohal oli rohkelt päästebrigaade.

Põleng saadi täielikult kontrolli alla, teatas politsei eestkõneleja kella kolme ajal telekanali CNN sündmuskohal viibivale ajakirjanikule. Teisipäeval veidi enne kella 11 Eesti aja järgi teatas AFP viitega Pariisi tuletõrjele, et põleng on kustutatud.

Suur hulk inimesi seisis kogu öö Seine jõe kaldal palvetades ja lauldes usulisi viise. Õhkkond oli rahumeelne ja kurb.

Katedraali juurde rahva hulka tulnud tuntud ajaloolane Antoine Torrens märkis, et lõppude lõpuks on tegemist siiski hoonega ja peaasi on see, et keegi surma ei saanud. "Pariisis on viimastel aastatel nähtud palju hullemaid asju. Lõpuks saab kõiki asju uuesti üles ehitada," lohutas Torrens.

Põlenguga võitles rohkem kui 400 tuletõrjujat. Viimastel andmetel sai kustutustöödel tõsisemalt viga üks tuletõrjuja. Kustutustööd jätkuvad.

Kokku on varisenud suur osa katust ja keset katust olnud terav torn. (Olukorda saab detailsemalt jälgida näiteks Le Monde'i ja BBC otseblogidest.)

Tuletõrjujad on öelnud, et tõenäoliselt sai põleng alguse katedraalis käimas olevatest renoveerimistöödest. Teisipäeva päeval teatas Pariisi prokuratuur, et Prantsuse uurijad lähtuvad Jumalaema kiriku tulekahju uurimisel seisukohast, et põlengu põhjustas õnnetus, mitte süütamine.

"Miski ei viita tahtlikule aktile," lausus Remy Heitz kiriku juures.

Ta lisas, et esmaspäeval puhkenud tulekahju asjus küsitletakse kirikus esmaspäeval töötanud inimesi.

Sündmuskohale kiirustas ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes jälgis kustutustöid ja läks edasi kohtumisele Pariisi politseiülematega. 

"Notre-Dame leekides, pole võimalik kirjeldada kogu rahva kurbust," märkis Macron, kes väljendas ühtlasi solidaarsust kõigi prantslaste ja usklikega.

Macron jättis juhtunu tõttu ära kauaoodatud telepöördumise, kus ta pidi selgitama nn kollavestide protestide järgseid samme.

Linnapea Anne Hidalgo nimetas põlengut kohutavaks ning kinnitas, et nii Pariisi tuletõrjujad annavad endast katedraali päästmiseks kõik. Linnakodanike kutsus ta aga üles lähtuma võimuesindajate korraldustest ning andma päästeametnikele ruumi tegutsemiseks.

Vaata öösel Pariisi jõudnud ERR-i ajakirjaniku Epp Ehandi vahendatud emotsioone sündmuskohalt.

Katoliku kirik kutsus eelmisel aastal inimesi üles annetama, et katedraalis saaks alustada renoveerimistöid. Koguduse kinnitusel olid vana katedraali ehituskivid hakanud juba murenema. Põlengu puhkemise hetkel ümbritsesid kirikut seega tellingud ning vähemalt üheks positiivseks asjaoluks on see, et kuulsad kivist ja pronksist kujud olid renoveerimistööde ajaks mujale viidud.

Katedraali ehitamine algas aastal 1160 ning aastaks 1260 oli suurem osa hoonest valmis. Ajaloolaste hinnangul on Notre-Dame'i näol tegu gooti arhitektuuri ilmselt kõige tuntuma näitega. Samuti oli kiriku sees rohkelt üliväärtuslikke ajaloolisi kunstiesemeid ja sisearhitektuuri detaile.

Tulekahju kustutati umbes 15 tundi

"Kogu tulekahju on kustutatud. Nüüd oleme uurimise faasis," ütles pressiesindaja Gabriel Plus ajakirjanikele teisipäeva hommikul, umbes 15 tundi pärast põlengu puhkemist, lisades. et tuli levis väga kiiresti läbi katedraali puitkatuse.

Notre-Dame'i ees ajakirjanikega suhelnud Plus rääkis, et tuletõrjujad keskendusid hommikul katedraali kahe massiivse kellatorni päästmisele. 

Nüüd peab kontrollima, kas ja milliseid kahjustusi on saanud konstruktsioon ning summutama viimased tulekolded. Pressiesindaja lisas, et sadakond tuletõrjujat jäävad sündmuskohale terveks päevaks. 

Pariisi tuletõrje teatel on katedraali peakonstruktsioon päästetud

Pariisi tuletõrjeamet teatas esmaspäeva hilisõhtul, et katedraali peakonstruktsioon on päästetud ja põlengu eest kaitstud.

"Me võime hinnata, et Pariisi Jumalaema kiriku peamine struktuur on päästetud ja kaitstud," ütles tuletõrjebrigaadi ülem Jean-Claude Gallet ajakirjanikele sündmuskohal.

Galleti sõnul paistab, et ehitise kaks peamist torni pole enam ohus. Veel mõned tunnid tagasi polnud tuletõrjujad kindlad, kas leegid õnnestub peatada. Kardeti põlengu levimist põhjapoolsesse kellatorni.

Aselinnapea: Pariisi Jumalaema kiriku orel jäi terveks

Pariisi Jumalaema kiriku peaorel ei saanud üheksa tundi möllanud tulekahjus kannatada, ütles Pariisi aselinnapea Emmanuel Grégoire teleusutluses.

"Teine hea uudis, mille öösel saime. Olime väga mures hoones asunud kunstiesemete, teiste seas peaoreli pärast. Saabunud teabe kohaselt jäi orel tulest puutumata," ütles Grégoire, lükates ümber väljaande L'Obs teate, mille kohasrelt orel on pea täielikult hävinud.  

Aselinnapea märkis, et tuletõrjujatel õnnestus kirikust kunstiesemete ja reliikviate äraviimise plaan kiiresti ellu viia.

Siseministeeriumi teatel õnnestus päästa vähemalt 30 protsenti kunstiesemetest. 

Peaorel pärines 19. sajandist, kuid selle viled olid võetud eelmisest, 1730. aastate François Thierry orelist. Mitu korda ümberehitatud pillil on 8000 vilet, viis manuaali ja 156 registrit. Kirikus oli kolm orelit. 

Macron: me ehitame katedraali uuesti üles

Prantsusmaa mitmete võimuesindajate kinnitusel ehitatakse katedraal igal juhul uuesti üles, kui sellele peaks kuluma aega ka terve põlvkond.

Sama kinnitas ööl vastu teisipäeva tehtud pöördumises ka president Emmanuel Macron.

"Me ehitame selle uuesti üles. Tegemist on meie ajalooga ja seda meilt rahvas ootab. Me kutsume selleks kokku kõik oma ala parimad spetsialistid kogu maailmast ja nad tulevad heameelega," rääkis Macron muu hulgas.

Pariisi Jumalaema kiriku esindaja hinnangul on kahjud korvamatud

Pariisi Jumalaema kiriku esindaja Andre Finot ütles esmaspäeva õhtul, et tema hinnangul on põlengukahjud korvamatud.

Pariisi aselinnapea Emmanuel Gregoireni sõnul üritavad tuletõrjujad päästa neid kunstiteoseid, mida on veel võimalik päästa.

Tulekahju sai sotsiaalmeedias suure tähelepanu osaliseks

Teiste seas võttis sõna ka USA president Donald Trump, kes nimetas juhtunut samuti kohutavaks ja soovitas põlengut peale maapealse tegevuse kustutada ka õhust.

Euroopa liidrid väljendasid põlenguga seoses suurt kahjutunnet ja vapustust. 

"Need kohutavad kaadrid põlengust on vapustavad ja teevad haiget. Pariisi Jumalaema kirik on Prantsusmaa ja kogu Euroopa kultuuri sümboliks. Meie mõtted on meie prantslastest sõpradega," ütles teiste seas Saksamaa kantsler Angela Merkel.

"Südantlõhestavad vaatepildid Jumalaema kirikust leekides. London seisab täna kurbuses koos Pariisiga," sõnas Londoni linnapea Sadiq Khan.

UNESCO lubas igakülgset abi Jumalaema kiriku taastamisel

ÜRO haridus-, teadus- ja kultuuriorganisatsioon UNESCO lubas esmaspäeval Prantsusmaale igakülgset toetust Pariisi Jumalaema kiriku taastamisel, mida nimetas muu hulgas "hindamatuks pärandiks".

UNESCO peasekretär Audrey Azoulay ütles, et nad jälgivad suure tähelepanuga kustutustööde käiku.

Vatikan väljendas kurbust seoses Pariisi Jumalaema kiriku põlenguga

Vatikan väljendas esmaspäeva õhtul kurbust seoses Pariisi Jumalaema kiriku põlenguga, mida nimetas kristluse sümboliks Prantsusmaal ja kogu maailmas.

"Me väljendame kaastunnet Prantsusmaale, kogu selle rahvale ja kõigile kristlastele. Palvetame tuletõrjujate ja kõigi teiste eest, kes üritavad selle dramaatilise olukorraga toime tulla," märgiti teadaandes.

Otseülekanded: 

Videod: 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: