Prantsuse kultuuriminister: see oli meeletu meeskonnatöö

Foto: Zuma Press/Scanpix

Tulekahju Prantsusmaa ühes tuntumas sümbolis ehk Jumalaema kirikus Pariisis on kustutatud. 850 aastat vanas katedraalis kestsid renoveerimistööd. Mis põhjusel tulekahju algas ja kui suur on kahju, seda alles uuritakse.

Esimesed kaadrid Jumalaema kiriku seest näitavad 15 tundi kestnud põlengu hävitustööd. Hommikul said tuletõrjujad alustada hoone hindamist. Päris lõplikult oli tulekahju kustutatud hommikul kella 9 paiku, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Jumalaema kirik Pariisis süttis eile õhtul kella seitsme paiku ning leegid kasvasid kiiresti katusest välja tellingute juures. Peagi varises kokku haritorn, mis 13. sajandil ehitati ja viis sajandit hiljem kõrvaldati, kuid mis 19. sajandi taastmistööde käigus uuesti loodi. Torn kaalus 750 tonni.

12 apostlit haritorni ümber oli hiljuti kõrvaldatud restaureerimiseks. Kaks kolmandikku katusest hävines, sest puust konstruktsioonid põlesid maha. Osa puidust oli pärit keskajast. Hoones olnud väärtuslikud esemed olid samuti ohus.

"Meeletu meeskonnatöö tulemus õnnestus päästa kõige hinnatumad esemed nagu okaskroon ja tuunika, mis on nüüd raekojas. Ülejäänud varandus viiakse Louvre'isse täna või homme ehk nii kiiresti, kui võimalik. Mis puutub maalidesse, suurtesse maalidesse Notre-Dame'ist, siis need viiakse välja arvatavasti reede hommikul. Nende kahjustused ei ole seotud tule, vaid pigem suitsuga," selgitas Prantsusmaa kultuuriminister Franck Riester.

Öösel olid kohal ka linnapea Anne Hidalgo ja president Emmanuel Macron.

"Pariisi tuletõrjujate ülem, kindral Galet lõi kindlasti õige strateegia, et säilitada Jumalaema kiriku kaks suurepärast torni. Ja ma ei suudaks sekundikski mõelda, et neid ei oleks," tunnistas Hidalgo.

Paljud Prantsusmaa rikkamad inimesed on juba teatanud kavatsusest annetada raha hoone taastamiseks. Notre Dame taastatakse, lubas president Emmanuel Macron.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: