Hispaania parteijuhid kohtusid valimiste eel teledebatis

Vasakult: Casado, Sanxhez, Rivera ja Iglesias.
Vasakult: Casado, Sanxhez, Rivera ja Iglesias. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaania parteijuhid pidasid esmaspäeval valimisväitluse, mille keskseteks teemadeks olid Kataloonia iseseisvuspüüdlused ja paremäärmuslaste edu.

Väitluses osalesid sotsialistide PSOE) liider ja peaminister Pedro Sanchez, konservatiivse Rahvapartei (PP) liider Pablo Casado, paremtsentristliku erakonna Ciudadanos juht Albert Rivera ning vasakäärmusliku partei Podemos peasekretär Pablo Iglesias Turrion.

"Nende jaoks, kes tahavad Hispaania lõhestumist, on eelistatud kandidaat Sanchez," ütles Casado.

"Ma tahan peaministrit, kes ei põlvita nende ees, kes tahavad Hispaania lõhestada," lisas Rivera. Tema ees oli raamitud foto Sanchezest, kes rääkis Kataloonia separatistide liidri Quim Torraga.

Kataloonia iseseisvuse küsimus on plahvatusohtlik teema enne pühapäeval peetavaid ennetähtaegseid valimisi, mille Sanchez oli sunnitud välja kuulutama pärast seda, kui tema vähemusvalitsus ei saanud piisavat toetust 2019. aasta riigieelarvekavale.

Casado ja Rivera süüdistasid Sanchezt, et too reetis Hispaania, püüdes pärast eelmise aasta juunis võimule tulemist pidada läbirääkimisi Kataloonia separatistidega.

Samuti süüdistasid nad peaministrit selles, et too ühendas parlamendis jõud Kataloonia seadusandjatega, kes toetasid konservatiivist peaministri Mariano Rajoy valitsuse umbusaldamist ja Sancheze vähemusvalitsuse ametisseastumist. Katalaanide keeldumine toetada eelarvekava aga tõi kaasa ennetähtaegsed valimised.

Sanchez kaitses end, rõhutades, et ei andnud kunagi nõusolekut iseseisvusreferendumiks.

Ta kinnitas, et dialoog oli ainus tee vältimaks 2017. aasta oktoobris ebaõnnestunud Kataloonia lahkulöömiskatse kordumist.

Sanchez süüdistas omakorda Riverat ja Casadot, et need poevad külje alla paremäärmuslikule erakonnale Vox, mis tõusis Hispaania poliitilisele areenile detsembris peetud kohalikel valimistel Andaluusias.

Valimisametnikud keelasid Voxi liidril Santiago Abascalil osaleda televäitluses, kuna tema parteil puudub esindatus föderaalparlamendis.

Vox, mis sai Andaluusia regionaalparlamendis 12 kohta, oli võtmepositsioonis, aidates Rahvaparteil ja Ciudadanosel tulla võimule traditsioonilises sotsialistide tugipunktis.

Sanchez hoiatas, et see võib juhtuda ka riigi tasandil.

"Ma arvasin, et (Donald) Trump ei võida ja ta võitis. Ma arvasin, et Brexitit ei juhtu ja see juhtus," sõnas ta. "Ma arvasin, et Andaluusias ei jõua Rahvapartei, Ciudadanos ja paremäärmuslased kokkulepetele ja nad jõudsid," sõnas peaminister.

Politico on valimiste eel teinud ülevaate Rahvapartei uuest liidrist Casadost ja ka seekordsete valimiste värvikamatest kandidaatidest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: