Ekspert: Hispaania valitsuse jõud sõltub Kataloonia iseseisvuslastest

Hispaania valimisjärgse vasakpoolsete valitsuse tugevus sõltub sellest, kas Kataloonia iseseisvuse pooldajad võetakse seltskonda või mitte, ütles Soome välispoliitika instituudi teadur.

Teemu Tammikko sõnul seisavad Hispaanias varasemaga võrreldes ees lihtsamad koalitsioonikõnelused.

"Vasakpoolsed said sel korral niivõrd tugeva mandaadi, et see suudab moodustada vasakvalitsuse, kus on Podemos ja PSOE (Sotsialistlik Töölispartei). Sel juhul piisab valitsuse moodustamiseks, et vasakpoolne Kataloonia separatistlik erakond Esquerra Republicana ei hääleta nende vastu," lausus Tammikko.

Hispaania ametisolev peaminister Pedro Sanchez kuulutas PSOE parlamendivalimiste võitjaks esmaspäeva varahommikul. Erakonnale ennustati võitu ka valimiste eel.

Kui aga vasakvalitsus tahab ehitada tugevat enamusvalitsust, siis peavad nad kampa võtma ka Kataloonia iseseisvuslased, ütles Tammikko.

Valitsuse moodustamine on Hispaanias kaheetapiline, kus valitsuse moodustaja saab esitada parlamendile valitsuse kaks korda. Esimene kord peab valitsuse heaks kiitma parlamendi absoluutenamus, teisel korral piisab kvalifitseeritud häälteenamusest.

"Kriitiliselt tähtis on küsimus, kas valitsus võtab appi iseseisvumist taotlevaid katalaanide erakondi või mitte. Absoluutne enamus saadaks pelgalt Esquerra Republicana kaasamisega, kuid see on iseseisvust tõsimeeli taotlev separatistlik erakond. See on poliitiliselt tundlik olukord, mis vajab tõsisemat järelemõtlemist," lausus Tammikko.

Kui valitsust moodustama asuv Sanchez iseseisvuslasi ei kaasa, siis on tugev enamusvalitsus Tammikko hinnangul võimatu, sest isegi kõikide teiste piirkondlike parteide kaasamisest absoluutenamuseks ei piisaks.

"Samas lubas Sanchez kampaania ajal lihtsustada regionaalhaldust ja anda piirkondadele rohkem võimu. Teisisõnu pani ta end olukorda, kus piirkondlike erakondade toetuse saamine on suhteliselt lihtne," ütles teadur.

Tammikko sõnul on Hispaania parteimaastik samaaegselt killustunud ning sügavalt lõhestunud parem- ja vasakpoolsete vahel.

"Valijate lõhedeülest liikumist ei toimunud. See maksis nendel valimistel kätte eriti parempoolsetele," lausus ta.

Tammikko sõnul on Hispaanias traditsiooniliselt olnud 10-11 miljonit konservatiivset valijat, kelle hääled jagunesid sel korral kolme erakonna vahel. Rahvapartei (PP) kaotas hääli veidi vasemal olevale Ciudadanosele ja parempoolsemale Voxile.

"Olukorra taustal on Kataloonia kriisistumine. Tollal juhtis valitsust PP ja mõned konservatiivsed valijad pidasid tollase peaministri Mariano Rajoy lähenemist liiga pehmeks. Vox hakkas taotlema võimu radikaalset koondamist keskvõimu kätte."

Vox-i tõttu liikusid Tammikko sõnul parteimaastikul paremale ka PP ja Ciudadanos. Paremtsentristlik Ciudadanos on juba öelnud, et sotsialistidega valitsusse ta ei lähe.

"Sellega kaotas paremblokk poliitilise tsentri täielikult ning jättis selle PSOE-le. Traditsiooniliselt kaheks jagunenud poliitilistes süsteemides võidab valimised see, kes kontrollib poliitilise platsi keskvälja," rõhutas ta.

Hispaania sotsialistid välistavad koalitsiooni loomise väikeparteidega

Hispaania üldvalimised võitnud sotsialistide kõrge ametnik välistas esmaspäeval võimukoalitsiooni loomise väikeparteidega.

Jose Luis Abalos ütles, et "me püüame saavutada toetuse, mis põhineb poliitilistel ettepanekutel ja programmidel, mitte lepingutel".

Sotsialistid said umbes 29 protsenti häältest. Üheks võimaluseks on püüda valitseda vähemusvalitsusena.

Abalose sõnul teevad sellised valimistulemused Hispaaniast "kõige kindlama sotsiaaldemokraatia Euroopas", mis on "eeskuju pealetungiva populismi ja paremäärmusluse ohu vastu".

Ta viitas äärmuskonservatiivsele parteile Vox, mis kogus umbes 10 protsenti häältest.

Abalos märkis, et sotsialistid ei torma valitsust moodustama, vaid keskenduvad kampaania tegemisele Euroopa Parlamendi valimisteks 26. mail. Samal ajal korraldatakse Hispaanias ka regionaalsed ja kohalikud valimised.

Hispaania sotsialistide liider Sanchez kuulutas valimisvõitu

Hispaania sotsialistide liider Pedro Sanchez kuulutas pühapäeva õhtul võitu parlamendivalimistel.

"Sotsialistid on võitnud parlamendivalimised. Tulevik on võitnud ja minevik kaotanud," rõõmustas Sanchez Madridis toetajatele kõneledes.

"Ainsad tingimused koostööks teiste poliitiliste jõududega on meie põhiseaduse austamine, kooseksisteerimise ja sotsiaalse õigluse suunas liikumine ning poliitiline läbipaistvus," ütles Sanchez. 

Hispaania valimised võitsid ametlike tulemuste kohaselt sotsialistid

Hispaania valimised võitsid sotsialistid, kes saavad 123 kohta parlamendi 350-kohalises alamkojas, selgus keskvalimiskomisjoni tulemustest, kui kokku oli loetud 99,99 protsendi häältest.

Parlamenti pääseb ka paremäärmuslik Vox, mis saab 24 kohta. Varem polnud neil ühtegi kohta.

"Võime rahumeeles tõdeda, et Vox on tulnud selleks, et jääda," rõõmustas erakonna asutaja Santiago Abascal.

Konservatiivide PP saab 66, paremtsentristlik Ciudadanos 57 ja vasakäärmuslik Podemos 42 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: