Trump ütles end olevat avatud kõnelustele Iraaniga

President Donald Trump Valges Majas ajakirjanike küsimustele vastamas.
President Donald Trump Valges Majas ajakirjanike küsimustele vastamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump ütles neljapäeval, et on pingestunud suhetest hoolimata avatud kõnelustele Iraani juhtkonnaga.

"Mida ma Iraani poolt sooviks näha, ma tahaksin, et nad mulle helistaksid," ütles Trump ajakirjanikele Valges Majas.

"Me ei soovi, et neil oleks tuumarelvad -´seda ei ole liiga palju tahta," lausus ta.

USA presidendi väitel on USA endine välisminister John Kerry olnud ühenduses Iraani liidritega ja öelnud neile, et nad ei helistaks.

"John Kerry räägib nendega palju," ütles Trump. "Ta soovitab neil mitte helistada."

Presidendi sõnul rikub see seadust, mis keelab USA eraisikutel pidada läbirääkimisi välisriikide valitsustega. "Otse öeldes, tuleks ta selle eest vastutusele võtta." lisas ta.

"Kuid nad peaksid helistama," märkis Trump. "Kui nad seda teevad, olen ma valmis nendega rääkima."

Ühendriigid viisid Iraani ohule viidates Pärsia lahte lennukikandja lahingurühma, kuid Trumpi sõnul ei otsi Washington konflikti Teheraniga.

"Ma tahan, et nad oleksid tugevad ja suured, et neil oleks suurepärane majandus," ütles president," lisades, et "me saame sõlmida leppe".

USA välisminister Mike Pompeo tegi neljapäeva õhtul Trumpist palju karmima avalduse, milles hoiatas, et USA kavatseb jõuliselt ja otsustavalt vastata igasugusele Iraani rünnakule.

"Teherani režiim peaks aru saama, et igasugused rünnakud USA või selle liitlaste huvide vastu saavad kiire ja otsustava vastuse," ütles Pompeo.

Venemaa taunis USA uusi sanktsioone Iraanile

Venemaa mõistis neljapäeval hukka USA uued sanktsioonid Iraanile, mis puudutavad kaevandus- ja terasetööstust, ning kutsus kõnelustele Teheraniga sõlmitud tuumaleppe säilitamiseks.

"Ühendriigid kehtestasid äsja uue sanktsioonipaketi, mis puudutab Iraani kaevandustööstust. Me mõistame selle sammu karmilt hukka," ütles Vene välisministeerium avalduses.

Toimuva tõsidust arvestades peaksid Iraan ja suurriigid kohtuma, et leida võimalus olukorra normaliseerimiseks, lisati avalduses.

Moskva sõnul mõistab ta, miks on Iraan USA sanktsioonidega silmitsi seistes otsustanud peatada mõnede tuumaleppe kohustuste täitmise.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: