Iraan teatas, et loobub osade tuumaleppe tingimuste täitmisest

{{1557330540000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Iraan teatas, et täida enam mõningaid 2015. aastal sõlmitud tuumaleppe tingimusi. See otsus võib veelgi suurendada pingeid USA-ga, mis on viimastel nädalatel eriti teravnenud. USA välisminister tegi Iraani ohu tõttu isegi üllatusvisiidi Iraaki.

Iraani presidendi Hassan Rouhani sõnul ei kavatse nad enam rikastatud uraani ja raskevee ülejääke eksportida. Lisaks ütles Rouhani, et kui teised tuumaleppesse jäänud riigid ei astu kahe kuu jooksul samme USA sanktsioonide leevendamiseks, siis hakkab Iraan ka lubatust rohkem uraani rikastama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui teised liikmed ei täida leppega seotud kohustusi, siis ka meie võime vähendada oma leppekohustusi. Täna me teatamegi, et vähendame tuumaleppe tingimuste täitmist. Me ei lahku tuumaleppest," ütles Hassan Rouhani.

Rouhani otsus tuli täpselt aasta pärast seda, kui USA president Donald Trump tuumaleppest lahkus. Lisaks on viimastel nädalatel sõjalised pinged kahe riigi vahel eriti suureks kasvanud.

Pühapäeval teatas Valge Maja, et Lähis-Idasse saadetakse lennukikandja lahingurühm, sest Iraani toetatud võitlejad võivad rünnata piirkonnas olevaid USA ja liitlaste vägesid. See oli ka põhjus, miks USA välisminister Mike Pompeo jättis ära visiidi Saksamaale ja lendas eile õhtul hoopis üllatuslikult Iraaki, kus väidetavalt on ohus ka USA saatkond.

"See on oluline ka nende riigile. Me ei taha, et keegi sekkuks nende riigi siseasjadesse, eriti rünnates Iraagis mõnda teist riiki," lausus Mike Pompeo.

USA on pärast tuumaleppest lahkumist kehtestanud Iraanile rängad majandussanktsioonid, millega üritatakse nende naftamüük täielikult peatada. Lisaks kuulutas USA möödunud kuul Iraani revolutsioonikaardi terroristlikuks rühmituseks.

Nii Pompeo kui ka presidendi rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton on tugevalt survestanud Trumpi olema Iraani vastu karmim, mistõttu arvatakse USA-s, et sõjaline konflikt ei ole välistatud.

USA kehtestas Iraani tööstusele uued sanktsioonid

USA president Donald Trump teatas kolmapäeva õhtul, et kehtestas Iraani kaevandus- ja terasetööstusele uued sanktsioonid.

Trumpi sõnul on kaevandus- ja terasetööstus Iraani peamised tuluallikad pärast naftatööstust, mis juba on USA sanktsioonide all.

"Kui Teheran põhjalikult oma käitumist ei muuda, siis on oodata veelgi uusi sanktsioone," hoiatati ühtlasi Valge Maja teadaandes.

Washington panustab oma Lähis-Ida liitlaste abile, et vältida naftahinna järsku tõusu pärast sanktsioonide kehtestamist Iraanile, kuid analüütikud hoiatavad, et see võib häirida habrast tasakaalu OPEC-i naftakartellis.

USA taaskehtestas sanktsioonid Iraanile pärast seda, kui president Trump viis Ühendriigid välja 2015. aasta Iraani tuumaleppest.

Trump on ärgitanud OPEC-i riike suurendama tootmist, et vältida Iraani nafta turult kadumisega kaasnevat hinnakasvu.

Kuigi OPEC peab Iraani toodangu kompenseerimiseks tootmist nüüd võib-olla tõstma, võib see käik kartellile kalliks maksma minna.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: