Holland ja Ühendkuningriik juhatasid sisse Euroopa Parlamendi valimised

{{1558599420000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Holland ja Suurbritannia juhatasid neljapäeval sisse Euroopa Parlamendi valimised, mille käigus valib rohkem kui 400 miljonit inimest 28 Euroopa Liidu liikmesriigis 751 eurosaadikut.

Hollandi lävepakuküsitluste tulemusi on oodata neljapäeva õhtul, kuid ametlikud EL-i tulemused selguvad pühapäeva hilisõhtul.

Hollandi euroskeptik Thierry Baudet ja tema populismis süüdistatud Foorum Demokraatia Eest pakuvad konkurentsi peaminister Mark Rutte liberaalidele. Viimaste avaliku arvamuse uuringute kohaselt peaksid mõlemad saama europarlamendis viis kohta.

Rutte ja Baudet pidasid valimiste eel ägeda valimisdebati, kus kesksel kohal olid sellised teemad nagu immigratsioon ning Baudet' Venemaa-meelseteks peetud seisukohad ja tema vastuolulised kommentaarid naiste kohta.

Ühendkuningriigis avati valimisjaoskonnad kell 9 Eesti aja järgi ja suletakse kell 24. London oli varem lootnud, et riik lahkub EL-ist juba märtsi lõpus ja europarlamendi valimisi ei ole vaja korraldada. Lahutuse edasilükkumise tõttu tuleb aga brittidel nüüd eurovalimistel osaleda.

Tegemist on üheksandate Euroopa Parlamendi valimistega alates nende algusest 1979. aastast ning osalusprotsent on iga korraga vähenenud. Eelmistel valimistel 2014. aastal oli see 43 protsenti.

Britid möönsid Euroopa Liidu kodanike probleeme hääletamisel

Briti valimisvõimud tunnistasid, et mõned teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud ei saanud neljapäeval Suurbritannias Euroopa Parlamendi valimistel hääletada.

Ühendkuningriigis elava kolme miljoni teiste EL-i riikide kodaniku huve esindav lobiühendus The3Million teatas, et sellega on ühendust võtnud sajad inimesed, kellel valimisametnikud ei lubanud neljapäeval Briti valimisjaoskondades häält anda.

Briti valimiskomisjon teatas, et jälgib olukorda, kuid keeldus süüd enda kanda võtmast.

"Me mõistame mõnede teiste EL-i riikide kodanike frustratsiooni," teatas komisjon avalduses, selgitades, et vahejuhtumite taga on mõnede inimeste väärarusaam välismaal elavatele EL-i kodanikele kehtivate valimisreeglite kohta.

Ühendkuningriigis avati valimisjaoskonnad kell 9:00 Eesti aja järgi ja suletakse kell 24:00. London oli varem lootnud, et riik lahkub EL-ist juba märtsi lõpus ja europarlamendi valimisi ei ole vaja korraldada. Lahutuse edasilükkumise tõttu tuleb aga brittidel nüüd eurovalimistel osaleda.

Tegemist on üheksandate Euroopa Parlamendi valimistega alates nende algusest 1979. aastast ning osalusprotsent on iga korraga vähenenud. Eelmistel valimistel 2014. aastal oli see 43 protsenti.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: