Trumpi Põhja-Korea raketid ei häirinud

{{1558855320000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

USA president Donald Trump kirjutas laupäeval sotsiaalmeedias, et Põhja-Korea on viimasel ajal tulistanud välja mõned väikesed raketid, mis ajas osa inimesi närvi, kuid mitte teda.

Trump lisas, et usaldab endiselt Põhja-Korea liidrit Kim Jong-uni. 

"Põhja-Korea tulistas välja mõned väikesed raketid, mis ärritasid osa minu töötajaid ja ka teisi inimesi, kuid mitte mind," kirjutas Trump.

President on parajasti visiidil Jaapanis.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles laupäeval varem, et  Põhja-Korea rikkus mai algul tehtud raketikatsetustega ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone ja talle kehtestatud sanktsioonid peavad alles jääma.

Washingtoni seisukoht Põhja-Korea tuumadesarmeerimise küsimuses ei ole muutunud ning korduvad nurjumised Pyongyangi tuumarelvadest vabanemiseks peavad lõppema, rõhutas ta. 

Bolton kinnitas aga, et USA on igal ajal valmis Põhja-Koreaga kõnelusi jätkama.

Julgeolekunõunik kohtus ajakirjanikega Tokyos, kuhu saabus neljapäevasele visiidile ka president Trump.

Bolton ütles, et Põhja-Korea katsetas 4. ja 9. mail ballistilisi lühimaarakette, mida ei olnud teinud alates 2017. aasta lõpust. Katsetustest nähakse soovi survestada Washingtoni kompromissile, kuid mitte kõneluste katkemise hinnaga.

"ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonid keelavad Põhja-Koreal ballistilisi rakette tulistada," ütles Bolton ja lisas, et seega rikub Pyongyangi resolutsioone.

Trump ja teised USA ametnikud ei ole raketikatsetustele kuigi suurt tähtsust omistanud. 

Boltoni sõnul räägivad Trump ja Jaapani peaminister Shinzo Abe visiidi ajal Julgeolekunõukogu resolutsioonide täitmise tagamisest. 

Põhja-Korea ametlik meedia hoiatas reedel, et tuumakõnelused Ühendriikidega ei jätku, kui president Donald Trumpi valitsus ei loobu ühepoolsest desarmeermisnõudest. 

Põhja-Korea välisministeeriumi pressiesindaja ütles, et Ühendriigid lasid tahtlikult põhja veebruaris Hanois peetud Trumpi ja Kim Jong-uni tuumakõnelused, esitades ühepoolseid ja vastuvõetamatuid tingimusi.

USA ametnike sõnul nurjus tippkohtumine, sest Põhja-Korea nõudis ülemäärast sanktsioonileevendust vastutasuks vaid osalisele tuumarelvadest loobumisele.

Kim on öelnud, et Washingtonil on aasta lõpuni aega tulla välja vastastikku vastuvõetavate tingimustega, et tuumakõnelused päästa.

Boltoni sõnul ei ole pärast Hanoi kohtumist Põhja-Koreast kuigi palju kuulda olnud. Ta kinnitas, et USA erisaadik Stephen Biegun on valmis päevapealt lennukisse istuma ja Põhja-Koreasse sõitma.

Jaapani peaminister on teatanud valmisolekust Kimiga eeltingimusteta kohtuda.

Bolton lisas, et toetab Abe-Kimi võimalikku kohtumist igati kui lisatõuget Põhja-Korea raketi- ja tuumaohule lahenduse leidmiseks.

Trumpi visiit Jaapanisse käsitleb ka muid küsimusi

Trump saabus laupäeval Tokyosse neljapäevasele visiidile eesmärgiga tugevdada veelgi sidemeid Jaapaniga ning arutada kaubandussuhteid ja Põhja-Koreast lähtuvaid ohte.

Trumpi Jaapani-visiit keskendub rohkem isiklikele sidemetele peaminister Shinzo Abega ning vähem sisulistele kaubandus- ja julgeolekuteemadele.

Pühapäeval mängivad Trump ja Abe golfi koos professionaali Isao Aokiga, seejärel vaatavad liidrid koos prouadega sumot ja õhtustavad Jaapani restoranis.

Trump on muu hulgas meediale kiitnud, et Abe on tema "parim golfikaaslane".

Esmaspäevaks on Trump kutsutud 1. mail troonile asunud keiser Naruhito paleesse banketile.

"Ma olen koos kõigi teiste maailma riikidega aukülaline tähtsaimal sündmusel, mis neil viimase 200 aasta jooksul on olnud," kuulutas Trump enne sõitu.

Trump ja Abe räägivad siiski esmaspäeval ka kaubandusest, Põhja-Koreast, julgeolekust ja ehk ka kosmosekoostööst, kuid olulist tulemust kõnelustele ei ole kavandatud ja ühisavaldust ei pruugita teha.

Abe naasis äsja Washingtonist ja Trumpi on oodata Jaapanisse tagasi juba kuu aja pärast, mil Osakas peetakse G20 tippkohtumine.

Abe võib juunis külastada Teherani, et pidada kõnelusi Iraani juhtkonnaga, kirjutas ajaleht The Mainichi reedel.

"Peaminister Shinzo Abe uurib võimalust külastada juunis Iraani, et pidada kõnelusi riigi juhtkonnaga, aitamaks leevendada pingeid Washingtoni ja Teherani vahel," edastas leht viitega valitsuse allikatele.

Allikad märkisid, et Abe langetab lõpliku otsuse pärast konsulteerimist USA presidendi Trumpiga.

Washington teatas varem mais, et näeb uusi Iraanist tulenevaid ohte ameeriklastele ja USA huvidele regioonis ning saatis Pärsia lahe piirkonda lennukikandjagrupi ja pommitajate eskadrilli.

Seejärel teatas Iraani president Hassan Rouhani, et Teheran katkestab osaliselt 2015. aastal maailma juhtriikidega sõlmitud tuumakokkuleppe täitmise. 

USA lahkus leppest 2018. aastal ja taaskehtestas Iraanile sanktsioonid.

Toimetaja: Merilin Pärli, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: