Trump pärast Kimiga kohtumist: see oli suur päev maailma jaoks

{{1561872420000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

"See oli suur päev maailma jaoks," ütles USA President Donald Trump pühapäeval pärast kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ning astumist Koreasid eraldavas demilitariseeritud tsoonis Põhja-Korea territooriumile.

"Mul on au siin olla," ütles Trump, vesteldes piiril Lõuna-Korea poolel Kimi ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga. President ütles ajakirjanikele, et oli vaimustav astuda esimese ametisoleva USA riigipeana Põhja-Korea territooriumile, ning kinnitas oma "suurt sõprust" Kimiga. 

Kim tunnustas Trumpi piiriületuse eest, nimetades seda vapraks ja otsusekindlaks teoks. "Soovime jätta ebameeldiva mineviku selja taha". 

Kim lisas, et tema "imeline suhe" Trumpiga võimaldab saada üle igasugustest takistustest. 

"Olen veendunud, et meie suhe võimaldab meil takistustest üle saada," ütles Kim, lisades, et lähedased suhted võimaldasid kohtumisel saada teoks "lausa üleöö".

Hetk pärast seda, kui Kim ületas demarkatsioonijoone ja astus Lõuna-Koreasse, ütles Trump, et kutsub Kimi Valgesse Majja külla.

Sanktsioonid jäävad kehtima

Trump ütles, et USA sanktsioonid Põhja-Korea vastu jäävad kehtima.

Trump jättis lahtiseks võimaluse, et sanktsioone võidakse leevendada eelseisvate kõneluste raames. "Mingil hetkel läbirääkimiste käigus võib midagi juhtuda," ütles president. 

Trump rääkis pärast 50 minutit suletud uste taga toimunud kohtumist Kimiga, et seiskunud tuumakõnelused kahe riigi vahel jätkuvad mõne nädala jooksul. USA president avaldas lootust, et pooled jõuavad kõikehõlmava kokkuleppeni, kuid rõhutas, et kõneluste kiirus ei ole omaette eesmärk. 

"Me ei sea eesmärgiks kiirust. Me seame eesmärgiks, et asjad joonde saaksid," ütles Trump ajakirjanikele. 

Algavad kõnelused tuumaprogrammi üle

Kahe riigi töörühmad alustavad lähinädalatel ettevalmistavaid kohtumisi kõnelusteks Põhja-korea tuumaprogrammi üle. 

"Mõlema poole läbirääkijad käivitavad protsessi ja vaatame, mis edasi saab," ütles Trump pärast Koreasid eraldavas demilitariseeritud tsoonis toimunud kohtumist, mille käigus ta astus ka Põhja-Korea territooriumile. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: