X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Merkeli mantlipärija vallandas sõnavabadusskandaali

Annegret Kramp-Karrenbauer
Annegret Kramp-Karrenbauer Autor/allikas: EPA/SCANPIX

Saksa liidukantsleri Angela Merkeli mantlipärija parteijuhi kohal Annegret Kramp-Karrenbauer vallandas teisipäeval sotsiaalmeedias pahameeletormi avaldusega, mis näis nõudvat valimiste ajal sõnavabaduse piiramist.

Kristlike demokraatide (CDU) esimees süüdistas oma erakonna ja koalitsioonipartneri sotsiaaldemokraatide (SPD) kesises tulemuses Euroopa Parlamendi valimistel 70 juutuuberit, kes ärgitasid sakslasi võimuerakondade poolt mitte hääletama.

Kramp-Karrenbauer ütles esmaspeva õhtul, et kui 70 ajalehe toimetajad oleksid enne valimisi parteisid boikoteerima kutsunud, oleks see kindlalt propagandaks klassifitseeritud.

"Küsimus on, millised reeglid kehtivad analoogmaailmas ja milliseid tuleks rakendada digimaailmale?" päris ta.

Kramp-Karrenbaueri ehk AKK avaldus vallandas sotsiaalmeedias tormi. Arvukatest Twitteri postititustes süüdistatakse Merkeli järglast tsensuuris ja sõnavabaduse piiramises ning nõutakse tema tagasiastumist.

Paljud osutavad põhiseaduse 5. paragrahvile, mis tagab sõna-, arvamus- ja kirjutamisvabaduse.

Pahameelt väljendas ka Saksa ajakirjanike liit, kelle sõnul ei ole AKK avaldus mitte üksnes lollus, vaid rikub ka põhiseadust.

Kramp-Karrenbauer püüdis hiljem oma sõnade mõju leevendada ja kinnitas, et ei mõelnud kellegi sõnavabadust piirata.

"Väljendusvabadus on demokraatias hindamatu väärtus," ütles ta.

Suunamudija Rezo, kellel on üle miljoni jälgija, postitas 18. mail Youtube'i video nimega "CDU häving", kus ta süüdistas valitsust rikaste soosimises ja ebapiisavates kliimameetmetes. Euroopa Parlamendi valimiste eel ühinesid temaga teisedki Saksamaa suurimad veebistaarid. 

"Meie planeedi pöördumatu häving ei ole kahjuks abstraktne stsenaarium, vaid praeguse poliitika ennustatav tulem," ütlesid juutuuberid, kellest osal on üle viie miljoni jälgija.

"Ärge valige CDU-CSU-d, ärge valige SPD-d," ärgitasid nad, viidates koalitsiooniparteidele Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU), Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ja Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD).

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: