Suri riigikogu liige Mart Nutt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1559487900000 | amCalendar}}
Foto: Erik Peinar/Riigikogu

Pühapäeval suri ootamatult 57-aastasena Eesti poliitik ja ajaloolane Mart Nutt. Isamaa liikmest Nutt on olnud kõikide taasiseseisvumise järgsete riigikogu koosseisude liige.

"Täna hommikul lahkus ootamatu terviserikke tõttu meie seast Eesti poliitik, ajaloolane ja Eesti staažikaim riigikogu liige Mart Nutt," teatas Isamaa poliitik Mart Luik pühapäeval ajakirjandusele.

Nutt lõpetas 1980. aastal Tallinna 10. Keskkooli ning 1985. aastal Tartu Ülikooli ajaloolase ja etnograafina ning aspirantuuri samas 1988. aastal.

16. detsembril 2011 kaitses Mart Nutt Tallinna Tehnikaülikoolis doktoritöö "Eesti parlamendi pädevuse kujunemine ja rakendamine välissuhtlemises".

"Mart Nutt oli konservatiiv selle sõna parimas tähenduses. Ta toetas läbimõeldud ja järjepidevat poliitikat ning oli kümnete aastate jooksul üks juhtivaid esindusdemokraatia toetajaid. Ta uskus inimeste vabadusse ning Inimõiguste instituudi ja rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu panustas inimõiguste edendamisse ka rahvusvahelisel tasandil," märkis erakonnakaaslane Luik.

Mart Nutt kuulus alates Eesti taasiseseisvumisest kõikidesse riigikogu koosseisudesse.

Panuse eest Eesti rahvusriigi arengusse, demokraatiasse ja Eesti julgeolekusse on vabariigi presidendid tunnustanud teda Riigivapi V klassi teenetemärgiga 2001. aastal ja Riigivapi II klassi teenetemärgiga 2018. aastal.

Mart Nutt oli 1989. aastal üks sõltumatu noorteühenduse Res Publica asutajatest, viimast võib pidada Eesti esimeseks parempoolseks mõttekojaks. 1990. aastal asutas ta koos mõttekaaslastega aga Vabariiklaste Koonderakonna, mis koos teiste paremerakondadega ühines valimisliiduks Isamaa. Mart Nutt oli erakond Isamaa liige selle asutamisest saadik.

Mart Nutt oli filosoofiadoktor. Ta oli ka reservohvitser ja kuulus Kaitseliidu ridadesse. Samuti oli ta Inimõiguste Instituudi eestvedaja.

Isamaa avaldab sügavat kaastunnet Aet Kukele ja Mardi isale.

"Meid on tabanud suur kaotus. Mart Nutt oli nii Eesti parlamentaarse demokraatia kui Isamaa erakonna üks rajajatest. Taasiseseisvunud Eesti riigikorralduses on mitmed asjad Mart Nuti nägu ja me oleme talle selle panuse eest igavesti tänulikud. Puhka rahus, hea sõber!" ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder järelhüüdes.

President Kaljulaid: Nutt pühendas elu vabadusele ja Eestile

President Kersti Kaljulaid meenutas Mart Nutti oma Facebooki-postituses.

"Mart, kuidas nüüd nii? Alles me istusime Sinuga ühe laua taga ja arutasime. Teemadeks ikka demokraatia ja põhiseadus, saateks ikka Sinu lustakas olek ja säde silmis," kirjutas riigipea.

"Sa olid avatud mõtlemisega konservatiiv, inimõiguste ja vabaduste eest seisja, riigikogu raudvara. Alati heas tujus kaaslane, valmis kaasa tegema - meie Eesti eest, tema koha eest maailmas. Aga mitte ainult Eesti eest. Ukraina eest, Gruusia eest, inimeste ja rahvaste vabaduse eest - kõhklematult. Kindlalt. Terve elu. Vabadusele pühendatud elu. Eestile pühendatud elu. Puhka rahus, kallis Mart!" märkis president Kaljulaid.

Ratas: Nutt oli oma poliitilises tegevuses oluline järjepidevuse kandja

"Saime täna mõõtmatult kurvaks tegeva uudise, et meie hulgast on igaveseks lahkunud riigikogu liige Mart Nutt. Mart kuulus alates Eesti iseseisvuse taastamisest kõikidesse riigikogu koosseisudesse, kus ta oli väga põhimõttelise poliitikuna aastate jooksul silmapaistev ja kõrgelt hinnatud. Mul oli suur au temaga mitmes parlamendikoosseisus kokku puutuda ning koostööd teha," märkis Eesti peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas oma Facebooki-kontol tehtud postituses.

"Isamaalise ja konservatiivse inimesena oli Mart oma poliitilises tegevuses kindlasti oluline järjepidevuse kandja. Ta aitas oma tööga kokku sõlmida meie riigi taasrajamise kogemust ja sellest tõukunud päevapoliitikat. Kindlasti jättis ta aastate jooksul kaaluka jälje paljudesse olulistesse arenguprotsessidesse, mis praegust Eestit on kujundanud," lisas valitsusjuht.

"Oma ühiskondlikus panuses seisis ta nii meil kui maailmas ideaalide ja väärtuste eest, millesse ta ise vankumatult uskus ning mis on meie iseseisvuse taastanud riiki hästi teeninud. Olgu selleks siis tema aastate jooksul Inimõiguste Instituudi tegevusse antu või viimase aja sihikindel töö Eesti ÜRO julgeolekunõukogu mittealalise liikme kampaanias," jätkas Ratas.

"Ma avaldan südamest kaastunnet kõigile Mardi pereliikmetele, lähedastele, sõpradele ning ametikaaslastele. Puhka rahus, hea Mart!" märkis Eesti peaminister lõpetuseks.

Jüri Luik: Nutt esindas väärtusi ja Eesti riiklust

Nuti suurt kogemust poliitikas ja poliitilist mälu meenutasid "Aktuaalses kaameras" tema riigikogu kolleegid ja aatekaaslased.

Sõber ja aatekaaslane, kaitseminister Jüri Luik meenutas, et kohtus Nutiga välisministrina töötanud Lennart Meri meeskonnas.

"Mart oli meist kahtlemata erinev selle poolest, et ta oli veidi vanem ja tal oli meeletu teadmiste pagas, mida me hiljem oleme näinud kui ta riigikogu liikmena ja poliitikuna, kui ta rahvusvahelise elu tegelasena räägib ükskõik millisest probleemist," nentis ta.

See, et Eesti liigub kindlameelselt ikka seni kokku lepitud kodakondsuspoliitika rada, oli tema teene, meenutavad täna nooremad riigikogu liikmed.

"Teiseks rahvusvaheline elu, kus nagu öeldud, Mardi suutlikkus sõita, suhelda ja anda pärast Eestimaal teavet sellest, millised on olukorrad rahvusvahelistes küsimustes, oli väga, väga oluline," märkis Luik.

Põhiseaduskomisjoni liikmena läbi erinevate koosseisude oli tema põhimõte muutumatu. Sõbrad, erakonnakaaslased ja ka poliitilised oponendid hindasid Mart Nuti sõbralikkust ja inimlikkust.

"Ta oli nagu üks selline suur rannakivi, mille juures kõik võisid ennast hästi tunda ja kindlalt tunda. Tal ei olnud seda salakavalust, mis tihtipeale poliitikas inimestele juurde tuleb. Tema esindas väärtusi, tema esindas Eesti riiklust. Need ei olnud sõnad. Inimesed, kes temaga suhtlesid, olid veenunud, et täpselt nii see ongi," rõhutas Luik.

Toimetaja: Laur Viirand, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: