Gruusia president kritiseeris Putinit

Salome Zurabišvili.
Salome Zurabišvili. Autor/allikas: Stringer/EPA/Scanpix

Gruusia president Salome Zurabišvili kritiseeris pühapäeval Vene presidendi Vladimir Putini otsust peatada lennud Gruusiasse.

"Pinged Thbilisi ja Moskva vahel on kestnud juba pikka aega," ütles Zurabišvili intervjuus telekanalile Euronews. "See ei takistanud 1,5 miljonit Vene turisti Gruusiasse tulemast," märkis ta. 

"Turistidel peaks olema võimalus Gruusiat külastada, kuna neile väga meeldib see riik. Poliitikud ja liidrid peaksid leidma viise, kuidas lahendada probleemi, mis intsidendi põhjustas," lausus Zurabišvili, selgitades, et peab probleemi all silma Gruusia alade taasühendamist. 

"See aga ei peaks mõjutama ei elanikke ega turiste," lisas president. "Poliitika ei tohiks kahjustada rahumeelset õhkkonda, mis vastupidiselt kõigile kartustele Gruusias valitseb."

Venemaa teatas laupäeval, et keelab Gruusia lennufirmadel alates 8. juulist oma õhuruumis lendamise, suurendades survet Thbilisile pärast sarnase keelu kehtestamist Vene lennufirmadele Gruusia kohta päev varem. 

Reedel õhtul teatas Kreml, et president Vladimir Putin jõustas määruse, mis keelab Vene lennufirmadel alates 8. juulist Gruusiasse lendamise.

Kremli teatel on keelu eesmärk "tagada Vene riiklik julgeolek ja kaitsta Vene kodanikke kuritegeliku ja muu ebaseadusliku tegevuse eest". Kreml teatas ka rakkerühma loomisest, mis hakkab juhtima venelaste Gruusiast kojutoomist.

Thbilisis puhkesid neljapäeval rahutused seoses Vene riigiduuma saadiku esinemisega Gruusia parlamendis. Opositsiooni meeleavaldustel puhkenud kokkupõrgetes sai vigastada  160 meeleavaldajat ja 80 politseinikku.

Moskva on peatanud lennud Gruusiasse ka varem - pingetõusu ajal kahe riigi suhetes 2006. aasta oktoobris ning 2008. aasta augustis pärast Vene-Gruusia viiepäevase sõja puhkemist Gruusia separatistlike piirkondade Abhaasia ja Lõuna-Osseetia üle.

Gruusia välisministeerium eitab ohtu välismaalastele

Gruusia välisministeerium kinnitas pühapäeval, et sündmused Thbilisi kesklinnas, kus toimuvad meeleavaldused, ei ole tekitanud mingit ohtu välismaalastele, teiste seas venemaalastele. 

"Thbilisis viimastel päevadel toimuvate protestiaktsioonide taustal on Gruusia asjakohased ametkonnad täielikult taganud avaliku korra kaitse ja julgeoleku," märgib ministeeriumi pressiteenistus. 

"Gruusia pealinna külalistele, välisajakirjanikele ja turistidele, sealhulgas Vene Föderatsiooni omadele, ei tekkinud mingit ohtu."

Ministeerium nimetas katset rünnata Vene telekanali Rossija 24 võttegruppi eraldiseisvaks väikseks vahejuhtumiks, mille osas on algatatud juurdlus. 

Välisametkond märgib, et on teavitanud rahvusvahelist üldsust, muu hulgas OSCE-d, riigi poolt astutud sammudest turvalise keskkonna tagamisel.

Meedia teatas varem, et tundmatu isik üritas rünnata Vene ajakirjanikke hetkel, kui need usutlesid ühe turismiagentuuri omanikku. 

Vene välisministeerium nõudis Gruusialt Vene ajakirjanike julgeoleku tagamist, tõlgendades toimunut veidi teistes toonides. 

"Täna üritasid radikaalselt meelestatud elemendid Thbilisis rünnata Vene telekanali Rossija 24 võtterühma. Enne seda said Gruusia pealinnas massirahutuste käigus kannatada veel terve rea kohalike ja välismaiste massiteabevahendite esindajad," väitis ministeerium laupäeval.

Meeleavaldajad nõudsid Gruusia siseministri lahkumist

Gruusia parlamendi hoone ees laupäeva õhtul peetud miitingul nõuti siseminister Georgi Gahharia lahkumist; hiljem liikusid meeleavaldajad parlamendi eest valitsuserakonna Gruusia Unistus kontori juurde. 

Enne marsi algust teatasid korraldajad, et soovivad sellisel viisil veel kord Gruusia võimudele meelde tuletada oma nõudmisi. 

Nad märkisid, et rongkäik saab olema rahumeelne ning kutsusid politseid üles tagama selle osalejate julgeolekut. 

Marsist võttis osa mõnisada inimest, kandes suurt plakatit "Gahharia, lahku!". Meeleavaldajaid saatis politsei. 

Miitingul esinejad teatasid varem, et naasevad parlamendihoone ette pühapäeval kell 19 kohaliku aja järgi ning nõuavad endiselt siseministri lahkumist ning kõigi 21. juunil kinni peetute vabastamist. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: