Iraani mereväeülem: oleme suutelised teisigi USA droone alla tulistama

Väidetav USA luuredroon, mille Iraan eelmisel nädalal alla tulistas.
Väidetav USA luuredroon, mille Iraan eelmisel nädalal alla tulistas. Autor/allikas: Meghdad Madadi/Tasnim News Agency/Reuters/Scanpix

Iraani mereväe ülem admiral Hossein Khanzadi hoiatas esmaspäeval Ühendriike, et islamivabariik on suuteline all tulistama ka teisi USA luuredroone.

Ühendriikide ja Iraani suhted pingestusid veelgi eelmisel nädalal, kui Teheran tulistas alla USA luuredrooni.

USA president Donald Trump märkis reedel, et loobus viimasel hetkel vastulöökidest, sest nende põhjustatud inimohvrid olnuks ebaproportsionaalsed.

Samas teatas Trump, et kehtestab islamivabariigi suhtes uued sanktsioonid.

Teheran: ükski küberrünnak Iraani vastu ei ole olnud edukas

Ükski vaenlase küberrünnak islamivabariigi vastu ei ole kunagi olnud edukas, teatas Iraan esmaspäeval pärast Ameerika ajakirjanduse teadet USA eelmise nädala küberrünnakust Iraani vastu.

"Ajakirjandus uurib väidetava Iraani-vastase küberrünnaku tõepärasust. Nad ei ole sooritanud ühtki edukat rünnakut, ehkki pingutavad kõvasti," ütles Iraani telekommunikatsiooniminister Mohammad Javad Azarari Jahromi Twitteris.

USA meedia teatas laupäeval Washingtoni küberrünnakust Iraani raketikontrollsüsteemide ja luurevõrgustiku vastu.

Pompeo saabus Saudi Araabiasse Iraani kiisi kõnelustele

USA välisminister Mike Pompeo saabus esmaspäeval Saudi Araabiasse, et arutada lähedase liitlasega kasvavaid pingeid suhetes Iraaniga.

Pompeo kohtub Punase mere ääres Jeddah´s Saudi kuninga Salmani ja mõjuvõimsa kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga. Saudi Araabiast sõidab USA välisminister edasi Araabia Ühendemiraatidesse.

Iraani diplomaat väljendas Suurbritannia seisukohtade osas pettumust

Iraani välisministeeriumi kõrge diplomaat Kamal Kharazi väljendas pühapäeval pettumust pärast kohtumist Suurbritannia Lähis-Ida asjade ministri Andrew Murrisoniga, edastas riiklik uudisteagentuur IRNA.

Kharazi hinnangul esitab Suurbritannia korduvaid ja kulunuks muutunud seisukohti, et Ühendkuningriik on alati toetanud tuumaprogrammi ühist kõikehõlmavat tegevuskava (JCPOA) ja Euroopa maksemehhanismi (INSTEX), mis aitaks Iraanil USA sanktsioonidega toime tulla.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei on eurooplaste loodud kaubandusmehhanismi nimetanud muu hulgas kibedaks naljaks.

"Hiljuti loodud finantskanal meenutab rohkem mingit nalja, kibedat nalja," sõnas Khamenei Kirde-Iraanis Mashhadis asuvasse pühamusse kogunenud usklikele. 

Barter-tüüpi maksesüsteem INSTEX on Euroopa Liidu katse säilitada 2015. aasta tuumalepet pärast seda, kui USA lahkus leppest ja taaskehtestas Iraanile sanktsioonid. INSTEX-i asutasid jaanuaris Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik.

Iraani tuumaleppele olid alla kirjutanud veel Hiina ja Venemaa. Leppega lubati Iraanile sanktsioonide leevendamist vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele. Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) andmeil on Teheran leppe tingimusi seni täitnud.

London, Pariis ja Berliin lõid mehhanismi, et Iraan saaks jätkuvalt kaubelda Euroopa ettevõtetega Washingtoni sanktsioonidest hoolimata ja tuumalepe jääks jõusse. 

"Erinevus selle vahel, mida nad on kohustatud tegema ja mida nad välja pakuvad, on teineteisest sama kaugel, kui maa taevast," ütles Khamenei kõnes. 

"Me peaksime täielikult loobuma (igasugusest lootusest), et Lääne inimestega saab koostööd teha või neilt abi meie majanduse tugevdamisel, me ei peaks neid ootama," ütles Khamenei, kutsudes Euroopa poliitikuid "metslasteks". 

"Taas on eurooplased meile noa selga löönud, nad on meid reetnud," lisas Khamenei. 

INSTEX ei täida Euroopa riikide lubadusi päästa tuumalepe, ütles Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif veebruaris. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: