USA loob Lähis-Idas vaba laevaliikluse tagamiseks sõjalist koalitsiooni

USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Joseph Dunford.
USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Joseph Dunford. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Joseph Dunford teatas, et Ameerika Ühendriigid soovivad kokku panna rahvusvahelise sõjalise koalitsiooni, et tagada vaba laevaliiklus Iraani ja Jeemeni lähistel.

Eriti olulisteks laevaliikluse, peamiselt naftatransiidi sõlmpunktideks on Pärsia ja Omaani lahte ühendav Hormuzi väin ning Punast merd Adeni lahega ühendav Bab el Mandebi väin. USA on süüdistanud regiooni laevaliikluse ohustamises nii Jeemeni mässulisi kui ka Iraani. Viimast süüdistab Washington ka eelmisel kuul Omaani lahes toimunud kahe naftatankeri ründamises. Mais rünnati nelja tankerit, vahendavad BBC ja Yle.

Iraan on süüdistused tankerite ründamises ja ka Jeemeni mässuliste sõjalises toetamises tagasi lükanud.

Kindral Dunford selgitas, et USA räägib hetkel mitmete riikidega, kellel on poliitilist tahet seda plaani toetada.

Kava kohaselt paneks USA enda poolt välja staabilaevad ja tegeleks peamise jälgimisega. Teiste riikide ülesandeks oleks saata patrulllaevu ning eskortida ka oma lipu all olevaid kaubalaevu.

Dunfordi sõnul tehakse sõjaliste võimekuste analüüsimiseks riikidega tihedat ja otsest koostööd.

Kindral märkis, et plaani suurus sõltub sellest, kui palju riike lõpuks kaasa lööb. "Kui on väike arv panustajaid, on meil väike missioon," rääkis ta. "Me suurendame seda lähtudes sellest, kui palju osalemissooviga riike endast teada annab."

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: