Iraan: USA sanktsioonid sulgevad tee diplomaatiale

{{1561442760000 | amCalendar}}
Iraani liider ajatolla Ali Khamenei
Iraani liider ajatolla Ali Khamenei Autor/allikas: AP / Scanpix

USA sanktsioonid Iraani liidrite vastu sulgevad püsivalt tee diplomaatiale Washingtoniga, teatas Iraani välisministeerium teisipäeval.

"Viljatud sanktsioonid Iraani kõrgeima juhi (ajatolla Ali Khamenei) ja Iraani diplomaatia juhi (välisminister Mohammad Javad Zarifi) vastu sulgevad alaliselt tee diplomaatiale Trumpi meeleheitel valitsusega," kirjutas Twitteris ministeeriumi pressiesindaja Abbas Mousavi.

USA rahandusminister Steven Mnuchin teatas esmaspäeval, et kannab osana laiendatud sanktsioonidest Zarifi Ühendriikide musta nimekirja ja blokeerib veel miljardite dollarite ulatuses Iraani varasid.

Mnuchini sõnul lisatakse Zarif veel sel nädalal isikute nimekirja, kelle suhtes rakendatakse majandussanktsioone. Lisaks Zarifile kantakse musta nimekirja Iraani revolutsioonikaardi kaheksa kõrget komandöri.

Rahandusministri teade järgnes USA presidendi Donald Trumpi esmaspäevasele otsusele kehtestada sanktsioonid ajatolla Ali Khameneile.

Valge Maja teatel "jätavad sanktsioonid Iraani juhtkonna ilma ligipääsust finantsressurssidele, keelates neil kasutada Ameerika Ühendriikide rahandussüsteemi ja blokeerides ligipääsu kõigile varadele riigis".

USA on kehtestanud Iraanile viimase 13 kuu jooksul pärast mitmepoolsest tuumaleppest lahkumist mullu mais mitu sanktsioonipaketti.

Majandussanktsioonide esimene osa jõustus augustis ja teine novembris, kui piirangud kehtestati Iraani naftaekspordi ja finantstehingute vastu. Sanktsioonid hõlmavad konkreetseid samme Iraani pangandus-, laevandus- ja energiasektorite vastu.

Uudisteagentuuri Bloomberg andmeil on Iraani naftaeksport langenud 2018. aasta oktoobri tasemelt 1,5 miljonit barrelit päevas 750 000-le tänavu aprillis.

Mais lõpetasid Ühendriigid kaheksale riigile, teiste seas Türgile ja Indiale, kuueks kuuks tehtud erandi, mis lubas neil osta Iraani naftat.

Sanktsioonide tõttu ähvardab USA finantssüsteemist äralõikamine iga välismaist organisatsiooni, mis teeb äri Iraani keskpanga või teiste pankadega.

Ühendriigid on ähvardanud sanktsioonidega kõiki firmasid, kes ajavad äri Iraani pankade, laeva- või energiafirmadega.

Pompeo palus saudidel ja AÜE-l tõhustada Iraani jälgimist merel

USA välisminister Mike Pompeo keelitas esmaspäeval Saudi Araabiat ja Araabia Ühendemiraate suurendama jõupingutusi Iraani tegevuse jälgimiseks merel osana püüetest moodustada merejulgeoleku tugevdamiseks rahvusvaheline koalitsioon. 

Pompeo lendas USA kahe tähtsa liitlase juurde Pärsia lahe piirkonnas pärast seda, kui Iraan tulistas neljapäeval alla Ühendriikide luuredrooni, millele Washington otsustas reageerida uute sanktsioonide kehtestamisega Teheranile. 

Trump kutsus samal päeval oma välisministri visiitidega teisi riike oma naftasaadetisi ise kaitsma selle asemel, et mereteede julgeoleku tagamisel Ühendriikidele toetuda. 

Pompeo ütles kohtumisel Abu Dhabi kroonprintsi Mohammed bin Zayediga, et loodab kaasata üle 20 riigi, teiste seas Saudi Araabia ja AÜE, koostöösse merejulgeoleku tugevdamiseks. 

"Meil läheb vaja teie kõigi osavõttu, eriti teie sõjaväelasi," lausus Ühendriikide välisminister. "President tahab koormust jagada, et USA ei kannaks selle kulusid." 

Viimastel päevadel on Iraani läbirääkimistele kutsunud nii Pompeo kui ka Trump, kuigi mõlemad on esitanud selleks tingimusi. 

USA, Saudi Araabia, AÜE ja Suurbritannia avaldasid varem esmaspäeval ühisavalduses toetust kõnelustele ja väljendasid muret Iraani tegevuse pärast. 

"Me kutsume Iraani peatama mis tahes uusi piirkondlikku stabiilsust ohustavaid tegusid ja ärgitame leidma diplomaatilisi lahendusi pingete vähendamiseks," seisis Ühendriikide väljastatud avalduses. 

Ühe USA ametniku sõnul võib Pompeo merejulgeolekukoalitsiooni idee hõlmata teiste riikide relvajõude, kuid nende ülesanne oleks tegeleda seire, mitte kaubalaevade saatmisega. 

"Me peame moodustama koalitsiooni, et takistada sellist iraanlaste tegevust, millega nad Pärsia lahel tegelevad, mis on vabakaubanduse ja meresõiduvabaduse takistamine või õõnestamine," lausus ametnik. 

USA välisminister kohtus enne AÜE-sse saabumist Jeddah's Saudi kuninga Salmani ja kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga. 

Bolton: Iraan pole USA kõnelustepakkumisele vastanud

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles teisipäeval, et Iraan vastas Ühendriikide kõnelustepakkumisele kõrvulukustava vaikimisega.

"President on hoidnud ukse tõelistele kõnelustele valla," märkis Bolton. "Iraani vaikiv vastus on olnud kõrvulukustav," lisas Jeruusalemmas viibiv julgeolekunõunik.

Bolton ütles teisipäeval, et USA on kõnelustele jätkuvalt avatud.

"Kõik, mis Iraan peab tegema, on kõndima sellest avatud uksest sisse."

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: