Eesti sõlmib pärast pikki vaidlusi lõpuks automaattulirelvade hankelepingu

Automaat
Automaat Autor/allikas: Sig Sauer

Kaitseinvesteeringute keskuse ja USA relvatootja Lewis Machine and Tool Company (LMT) esindajad kirjutavad esmaspäeval Davenportis alla raamlepingule Eesti kaitseväele automaatulirelvade tarnimiseks.

Leping võimaldab osta seitsme aasta jooksul Eestile automaattulirelvi ja lisavarustust 75 miljoni euro eest. Esimese ostu suurus on 16 000 5,56 ja 7,62-millimeetrise kaliibriga automaattulirelva, teatas kaitseinvesteeringute keskus.

Eesti poolt kirjutab lepingule alla kaitseinvesteeringute keskuse osakonnajuhataja Priit Soosaar, Lewis Machine and Tool Company poolt sõlmib lepingu relvafirma asutaja ja omanik Karl Lewis.

Esimesed automaadid jõuavad Eestisse selle aasta lõpul ning lähevad Scoutspataljoni käsutusse.

Hiljem saavad uued relvad 1. ja 2. jalaväebrigaadi ajateenijad ja kutselised kaitseväelased ning kaitseliitlased. Samuti ostavad sama hanke kaudu uued automaadid politsei- ja piirivalveamet (PPA) ning justiitsministeerium.

Kaitseinvesteeringute keskus kuulutas automaattulirelvade hanke välja 2017. aasta juunis.  Nõudmised relvadele koostas kaitsevägi, hankel osales algselt 14 pakkujat, komisjon tunnistas edukaimaks LMT 2018. aasta 4. detsembril.

Hanke vaidlustas relvatootja Sig Sauer nii riigihangete vaidlustuskomisjonis, kui ja kohtus. Tänavu mais otsustasid nad vaidlusest loobuda.

LMT on USA 1980-ndate algul asutatud ettevõte, mis valmistab ja tarnib käsitulirelvi eeskätt USA militaar- ja jõustruktuuridele. Tema toodetud relvastust kasutavad Ühendkuningriigi eriüksus SAS ning Uus-Meremaa armee, samuti on nende relvad kasutuses mitmete NATO riikide üksustes, märkis kaitseuuringute keskus pressiteates.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: