Briti peaministriks pürgijad väisasid Šotimaad

Boris Johnson.
Boris Johnson. Autor/allikas: Ian Forsyth/Pool/AP/Scanpix

Briti peaministriks pürgiijad käisid reedel toetajaid kogumas Šotimaal, kus favoriidi Boris Johnsoni leppeta Brexiti ähvardus on kergitanud iseseisvusmeeleolu.

Šotimaa on Ühendkuningriigi Konservatiivsele Parteile keeruline pinnas, kuivõrd erakond pole seal valimisi võitnud alates 1950. aastatest.

Johson käis reedel Šotimaal, et koguda seal toetust partei sisevalimistel, millega 24. juulil pannakse paika riigi järgmine peaminister.

Tema rivaal välisminister Jeremy Hunt on saanud juba toetuse Šoti konservatiivide juhilt Ruth Davidsonilt, kes pelgab Euroopa Liidust leppeta lahkumise võimalust.

BBC kommenteeris, et Hunt "pani seal linnukese juhivõistluse kõige põhilisemasse kastikesse", kui ta jäi pildile, hoides käes Irn-Bru purki. Irn-Bru on oranž karastusjook, mida nimetatakse "Šotimaa teiseks rahvusjoogiks".

Enne kohtumist partei liikmetega, lubas Hunt läbi hea Brexiti leppe tuua suurt kasu piirkonna peamisele rahvusjoogile viskile.

"Kui me pärast head kaubanduslepingud saame, siis saame me jätkata Šoti viski buumi," ütles ta kohtumisel Šoti viskiliidu juhiga.

On ebaselge kas sellised lubadused veenavad kohalikke Hunti võimes jõuda 31. oktoobriks leppeni, milleni peaminister Theresa May ei suutnud jõuda kolme aastaga.

Samas võib Hunti kasuks rääkida šotlaste ärevus seoses Johnsoni peamise valimislubadusega viia Ühendkuningriik Euroopa Liidust välja 31. oktoobril kasvõi lepinguta.

Šotimaa hääletas 2016. aasta referendumil ülekaalukalt blokki jäämise poolt, kuivõrd piirkonna kaubandusest sõltuv majandus võib EL-ist lahkumise järel suure hoobi saada.

Euroopameelsus on endiselt tugev ning ühe arvamusküsitluse järgi hääletaks 53 protsenti elanikest iseseisvuse poolt kui Johnson peaks peaministriks saama.

Šotimaa hääletas iseseisvuse üle 2014. aasta septembris ja toona pooldas Ühendkuningriiki jäämist 55 protsenti valijatest. See oli aga enne Brexitit.

Šoti peaminister ja iseseisvusmeelse SNP partei juht Nicola Sturgeon on öelnud, et ta tahab korraldada uue iseseisvusreferendumi 2021. aastaks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: