Iraan ületas uraani rikastamisel 4,5 protsendi taseme

Iraani tuumaenergiaorganisatsiooni kõneisik Behrouz Kamalvandi
Iraani tuumaenergiaorganisatsiooni kõneisik Behrouz Kamalvandi Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Iraan ületas esmaspäeval uraani rikastamisel 4,5 protsendi piiri ning sellega ka 2015. aasta tuumaleppes seatud lae, teatas Iraani tuumaenergiaorganisatsiooni kõneisik.

"Täna hommikul ületas Iraan uraani rikastamisel 4,5 protsendi piiri," ütles Behrouz Kamalvandi uudisteagentuuri ISNA vahendusel.

"See puhtuse aste rahuldab riigi tuumajaamade kütusevajaduse täielikult," lisas ta. Seda võib pidada vihjeks, et riik võib esialgu jääda selle rikastatuse astme juurde.

Iraan teatas pühapäeval, et ei kavatse enam pidada kinni tuumaleppes sätestatud uraani rikastatuse astme piirist. Selle piiri ületamine on riigile teine tuumaleppe kohustus, mida Iraan enam ei täida. Teheran üritab leppe samm-sammulise täitmata jätmisega survestada teisi riike pidama kinni oma kohustustest.

USA president Donald Trump lahkus Iraani ja kuue suurriigi lepingust 2018. aasta mais ning kehtestas sanktsioonid paljudele Iraani majandussektoritele. Nende seas on Iraanile tähtis naftasektor ja finantsteenuste sektor.

Iraan nõuab leppe ülejäänud pooltelt - Prantsusmaalt, Saksamaalt, Ühendkuningriigilt, Hiinalt ja Venemaalt - samme leppes Iraanile ette nähtud majanduslubaduste täitmist.

Siiski on Teheran pärast aasta jagu nõndanimetatud strateegilist kannatlikkust aina pettunum, sest tema hinnangul pole Euroopa riigid suutnud USA sanktsioonide taustal Iraani piisavalt aidata.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: