May kutsus seoses tankeri hõivamisega kokku kriisiistungi

{{1563777420000 | amCalendar}}
Briti lipu all sõitev tanker Stena Impero ja Iraani revolutsioonikaardi patrullpaat.
Briti lipu all sõitev tanker Stena Impero ja Iraani revolutsioonikaardi patrullpaat. Autor/allikas: Mizan/AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May juhatab esmaspäeval kriisiistungit, kus arutatakse, kuidas reageerida Briti lipu all sõitnud tankeri Stena Impero hõivamisele Iraani poolt Hormuze väinas.

Julgeolekuministrite ja ametiisikute kohtumisel arutatakse, kuidas tagada turvalist laevaliiklust strateegilises piirkonnas. 

London kaalub Iraani survestamiseks mitut võimalust, ametiisikute sõnul ei ole sõjalised operatsioonid hetkel arutusel. 

"Peaminister saab ministritelt ja ametnikelt ülevaate viimastest arengutest ja arutatakse ka laevaliikluse julgeoleku tagamist Pärsia lahel," teatas peaministri eestkõneleja varem.

Ülevaate olukorrast saab esmaspäeval ka Suurbritannia parlament.

Eriistungi juhtimine on May üks viimaseid suuremaid tööülesandeid peaministrina, sest ta lahkub ametist kolmapäeval. Kõige tõenäolisemalt saab uueks valitsusjuhiks Boris Johnson.

Briti välisminister Jeremy Hunt ütles pärast laupäeval korraldatud eriolukordade komitee kohtumist, et London soovib deeskaleerida pingeid Teheraniga.

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt vestles pühapäeval Prantsusmaa ja Saksamaa kolleegidega Iraani revolutsioonikaardi hõivatud tankerist, teatas tema ametkond.

"Välisministrid olid ühel meelel, et turvaline laevaliiklus Hormuzi väinas on Euroopa riikide peamine prioriteet ja olukorra edasist pingestumist tuleb vältida," kirjutati välisministeeriumi teadaandes.

"Ühtlasi lubati jätkata tihedat koostööd selle eesmärgi saavutamiseks," lisati avalduses.

Iraani väed hõivasid Rootsi omanikuga tankeri reedel aktsiooni käigus, mis oli Suurbritannia hinnangul ebaseaduslik operatsioon Omaani vetes. 

Iraani revolutsioonikaart teatas reedel Suurbritannia tankeri kinnipidamisest Hormuzi väinas seoses "rahvusvaheliste merendusreeglite rikkumisega".

"Kaardivägi konfiskeeris tanker Stena Impero Hormuzi väina läbimisel, sest see ei järginud rahvusvahelisi merendusreegleid," kirjutati teadaandes.

Iraani revolutsioonikaart andis reedel Hormuzi väinas hõivatud Briti lipu all sõitvale tankerile enne selle arestimist korralduse muuta kurssi, lubades tagada käsu täitmise korral laeva turvalisuse, selgus pühapäeval avaldatud autentsest helisalvestisest. 

Salvestis tankeri Stena Impero, Briti sõjalaeva HMS Montrose ja lähenevate Iraani sõjaväeüksuste raadiosidest avaldas Londonis baseeruv merejulgeoleku riskianalüütikute firma Dryad Global ja selle autentsust kinnitas Briti kaitseministeerium. 

Briti merejalaväelased ja Gibraltari politsei pidasid 4. juulil kinni Iraani naftatankeri Grace 1, mille pardal on 2,1 miljonit barrelit naftat, kui see oli läbimas Hispaania lõunatipus asuva Gibraltari vesi.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei on nimetanud tankeri arestimist piraatluseks ja lubanud, et sellised "pahatahtlikud teod ei jää vastuseta".

Iraan: Briti tankeri kinnipidamine oli "seaduslik abinõu"

Briti lipu all sõitnud tankeri kinnipidamine oli "seaduslik abinõu", ütles Iraani valitsuse kõneisik Ali Rabiei esmaspäeval. 

"Briti tankeri kinnipidamine oli Iraani poolt seaduslik samm. Iraan pidas tankeri kinni, et tagada regiooni julgeolek," ütles valitsuse esindaja pressikonverentsil. 

Iraan ei luba võtta ühendust Briti tankeril olevate Läti kodanikuga

Iraan ei ole seni võimaldanud võtta ühendust reedel Hormuzi väinas hõivatud Briti naftatankeril Stena Impero oleva Läti kodanikuga, teatas Läti välisministeerium pühapäeval BNS-ile.

Lätil puudub Iraanis oma saatkond ja Riia palus Soome Teherani saatkonnal sekkuda ja osutada Läti meremehele konsulaarabi. 

Iraani Hormuzi väinas reedel hõivatud Briti naftatankeril on üks Läti kodanik, teatas Läti välisministeerium laupäeval.

Läti välisminister Edgars Rinkevics on võtnud sammude koordineerimiseks Euroopa Liidu tasandil ühendust EL-i välispoliitika juhi Federica Mogherini ja Briti välisministri Jeremy Huntiga. Ühtlasi kavatseb Läti pöörduda laupäeval Iraani valitsuse poole ning nõuda oma kodaniku ja tankeri ülejäänu meeskonna vabastamist. 

Iraan teatas seoses "CIA spionaaživõrgu" paljastamisega surmanuhtlustest

Iraani julgeolekuametid on vahistanud seoses USA Luure Keskagentuuri (CIA) spionaaživõrgustiku paljastamisega tänavu juunis 17 kahtlusalust, kellest osa on surma mõistetud, teatasid võimud esmaspäeval. 

"Julgeolekuametid paljastasid 18. juunil edukalt CIA luurevõrgustiku," ütles Iraani luureministeeriumi vastuluureosakonna juht Teheranis ajakirjanikele. "Need, kes sihilikult riiki reetsid, anti kohtuvõimude kätte. Osa tabatuist on mõistetud surma, osa pikaks ajaks vangi."

Ametiisiku sõnul töötasid kahtlusalused "tundlikes ja olulistes keskustes ning nendega seotud erasektori ettevõtetes" töövõtjate või konsultantidena. Tuvastatud on 17 kahtlusalust, kõik iraanlased, kes tegutsesid üksteisest sõltumatult, lisas ametiisik, märkides, et osa kahtlusalustest värvati CIA "viisalõksu" abil. 

"Osale kahtlusalustest läheneti, kui nad viisat taotlesid, teistel oli viisa olemas ja CIA survestas neid, kui nad soovisid seda pikendada," ütles vastuluureosakonna ülem. 

Iraan teatas juunis CIA-ga seotud spionaaživõrgustiku paljastamisest. Riikliku uudisteagentuuri IRNA teatel paljastas islamivabariik võrgustiku "koostöös liitlastega", kuid ei nimetanud ühtki riiki. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: