Hiinas leviv sigade Aafrika katk tõstis ka Eestis lihatoodete hindu

{{1564468680000 | amCalendar}}

Hiinas puhkenud sigade Aafrika katk kergitas sel suvel lihatoodete hindu ka Eestis ning arvatavasti ootab ees veel mõningane kallinemine.

Juulis hakkasid Rimi Eesti ostudirektori Margus Amori sõnul lihatoodete sisseostuhinnad ja väljamüügihinnad stabiliseeruma, aga juuni oli see periood, kus hinnad kasvasid kuni 20 protsenti.

"Tulenes see ennekõike Hiinas möllavast Aafrika seakatkust, sest nõudlus oli seal piirkonnas suurem. See tekitas defitsiiti ja lõi hinnad üles. Aga nüüd on hakanud hinnad stabiliseeruma," rääkis Amor ERR-ile.

Sigade Aafrika katku tõttu on sealiha hind maailmaturul tõusnud. Sel suvel on katk levinud Hiinas meeletu kiirusega – sealsed ametivõimud on kindlaks teinud üle saja erineva puhangu.

Olle Horm: lihatoodete hüppelise hinnatõusu hoiab ära karm konkurents

Atria Eesti tegevdirektor Olle Horm rääkis ERR-ile, et Hiina on suurim sealiha tootja ja tarbija maailmas. "Euroopas toodetud sealiha viiakse Hiinasse eeskätt Saksamaalt, Hispaaniast ja Taanist. Sealiha kui tooraine hind on seetõttu järsult tõusnud, kuni 50 protsenti. See mõjutab Eesti üldist hinnataset märkimisväärselt," kirjeldas Horm.

Ta meenutas, et kui sigade katk mõne aasta eest esimest korda Eestit tabas, siis meil sigade arv kukkus järsult.

"Kui enne seda suutis Eesti ennast sealihaga enam vähem sajaprotsendiliselt varustada, siis praegu on see 70 protsenti, mis tähendab, et ülejäänud 30 protsenti tuleb Euroopast sisse osta - eeskätt Taanist, Soomest, Saksamaalt," ütles Horm. Ta märkis, et see puudutab neid lihatööstusettevõtteid, kellel pole oma seakasvatust ja tapamaja.

Horm selgitas, et sealiha kokkuostuhinna osakaal valmistootes toote hinnas on üle poole. Lihatoodete hinnatõusu pidurdab tema sõnul ränk konkurents. "Ka kaubandus hoiab hindu kontrolli all, aga surve hinnatõusule tarbija jaoks on suur. Hinnatõus peaks siiski jääma kümne protsendi piiridesse," leidis Atria Eesti tegevdirektor.

Saaremaa lihatööstuse juht Kristjan Leedo ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kuigi Eestist sealiha Hiina ei ekspordita, on turud omavahel siiski seotud.

"Hinnad tõusevad meil, kuna Eesti on ise suhteliselt väike ja kui Euroopa suuremad sealihatootjad müüvad Hiina oma toorainet, siis üldiselt tõuseb siin piirkonnas hind ikkagi drastiliselt," selgitas ta.

Leedo tõi näite, et kui aasta esimeses kvartalis sai šašlõki jaoks vajaliku seakaela kätte 2.50 euro eest, siis suve alguseks oli hind kerkinud 3.60 euroni. Hinnatõus mõjutab mingil määral ka eestlaste lihatarbimist.

Sigade Aafrika katk on Eestist, Lätist ja Leedust taandumas

Veterinaal- ja toiduameti (VTA) nõunik Maarja Kristian rääkis ERR-ile, et Eestis on leitud praegu sigade Aafrika katku vaid metssigadelt ja neidki juhtumeid on väga vähe. Viimane nakatanud kodusiga avastati Eestis 2017. aasta septembris.

Haigus kodusigade seas levib praegu Maarja Kristjani sõnul Euroopa riikidest Rumeenias, Bulgaarias ja Poolas. Ta tõi näiteks, et hiljuti haigestus Bulgaarias farm 36 000 seaga. Ta lausus, et katk hakkab Eestist, Lätist ja Leedust taanduma.

Põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus ütles juunis, et sigade katku levik Hiinas on selle aasta alguses oluliselt tõstnud sealiha nõudlust ja hinda Euroopa Liidus.

"Euroopa Komisjoni andmetel on E-kategooria sealiha hind aasta algusest tõusnud üle 30 protsendi. Konjunktuuriinstituudi andmetel oli E-kategooria sealiha kokkuostuhind Eestis jaanuaris 144 eurot tonni kohta, mais aga juba 157 eurot. Seega on sealiha tootjahind Eestis aasta algusest tõusnud üheksa protsenti," selgitas ta ERR-ile.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: