PPA ei pea kullereid passide kättetoimetamisel turvaliseks lahenduseks

Foto: Piret Kooli

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) lubadus hakata Eesti passe kulleriga koju saatma tekitas passide taotlemisega tegelevates ametnikes hämmeldust, sest lahendus on kallis ja ebaturvaline. Seni on riik lähtunud põhimõttest, et passi taotluse saab küll internetis esitada, kuid selle kätteandmisel tahab riik silmast silma veenduda, et saaja on õige inimene.

Eestis kehtib juba kolm aastat seadus, mis lubab isikuttõendava dokumendi inimesele kulleriga kätte toimetada, kuid tegelikult seda ei täideta. Kui Eestis oleks tegu mugavusteenusega, siis võõrsil elavad eestlased peavad teinekord lendama tunde, et viieminutilise kohtumise jooksul oma pass kätte saada.

"Hawaiist Los Angelesse on umbes niisama pikk maa kui Tallinnast Afganistani. Need vaesed inimesed peavad siis lennupileti ostma, seitse-kaheksa tundi, võib-olla natukene vähem lennukiga sõitma, et minu juurde tulla, minu juures on nad võib-olla viis minutit, siis nad peavad ööbima ja siis lennuki peale tagasi," kirjeldas Eesti aukonsul Los Angeleses Jaak Treiman "Aktuaalsele kaamerale" USA-s elavate eestlaste vintsutusi Eesti passi kättesaamisel.

USA pass saadetakse inimesele tavalise postiga, Läti kodanikud saavad oma passi kätte Federal Expressi vahendusel. Aukonsuli sõnul on ta dokumentide kättetoimetamisest rääkinud Los Angeleses mitmete riikide esindajatega. "Nad kõik raputavad pead, kui ütlen, et eestlased peavad isiklikult järgi tulema," sõnas aukonsul.

Treiman nimetab riigi sellist käitumist otsesõnu inimeste piinamiseks ning talle jääb arusaamatuks, miks ei täideta seadust, mis lubab passi kulleriga saata, kui inimene on nõus saatekulud kinni maksma. Olukord on Treimani sõnul seda kummalisem, et talle saadetakse inimeste passid samuti kulleriga.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) identiteedi ja staatuste büroo juht Margit Ratniku sõnul ei ole passide kättetoimetamine kulleriga võimalik ühel põhjusel – amet ei ole seda lihtsalt rakendanud.   

"Eesti maksumaksja võimekust arvestades peame me valima ühe lahenduse, kuidas inimeseni jõuda kõige mugavamal viisil, aga turvaliselt, sest kui riik annab isikuttõendava dokumendi isikule, siis riik annab garantii, et see isik on see isik. Maksuamet, maanteeamet juhilubadega, pangad töötavad selle identiteedi peal, mille riik on öelnud. Ehk riik peab olema väga veendunud, et dokumendi taotles õige isik ja kätte sai õige isik," põhjendas Ratnik, miks riik dokumente väljastades seadust ei täida.

Ratniku sõnul saab lähiajal kõiki korduvaid isikuttõendavaid dokumente taotleda internetist, kuid kulleriga neid saatma ei hakata, kuna see on maksumaksja jaoks kallis.

"See tehnoloogia, mis kontrollib dokumendi liikumist alates trükkimise faasist kuni logistikasse panemiseni ja väljastamiseni, see logistiline vaade kajastub kõigis infosüsteemides ja üle riigi suhtleb ta erinevate infosüsteemidega, kõik see tehnoloogia on äärmiselt kallis," selgitas Ratnik.

Ministri ootamatu ettepanek

Välisminister Urmas Reinsalu teatas aga üllatuseks PPA-le eelmisel nädalal valitsuse pressikonverentsil, et lähiajal hakatakse kulleriga toimetama passe kätte neis riikides, kus on olemas turvaline postiteenus.

" Inimene ise maksaks selle postiteenuse eest, aga siis oleks passi võimalik endale koju tellida. Me oleme uhked oma digiriigi üle, aga see moll, mis käib PPA kontorites, inimestele muidugi ei meeldi," sõnas välisminister.

Kuigi isikuttõendavate dokumentide väljastamisega tegelavale politsei- ja piirivalveametile tuli ettepanek kui välk selgest taevast, kinnitas Reinsalu, et siseministeerium oli selle heaks kiitnud.

"Valitsuses oli üksmeelne seisukoht, et see on mõistlik ja tegelikult jutt oli sellest, et kõige hiljemalt on seda võimalik rakendada aastast 2022 rahaliselt, aga valitsus leppis kokku, et vaadatakse augustikuus rahalisi võimalusi, et seda juba varem rakendada," ütles Reinsalu.

Reinsalu sõnul vastutab dokumentide turvalisuse eest nende väljastaja, aga arvestades tänapäeva tehnoloogilisi võimalusi võib Eesti seda endale lubada.

"Kui me oleme oma digiriigi üle uhked, mida kõike on seal võimalik teha, ainult abiellumiseks peab inimene jalad alla võtma ja kohale minema, siis ma arvan, et kui teistes riikides pole suuri probleeme olnud, siis me võime mõelda inimlikele võimalustele," sõnas välisminister.

Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annuse sõnul pole seni passide kulleriga kättetoimetamist kavandatud, sest see nõuab IT-arendust. Seni on raha kulunud olulisemate arenduste peale. Pärast valitsuse otsust, saab ministeerium teha kalkulatsiooni ja vastava arenduse planeerida.

Soomest pole vaja Eestisse passi järgi tulla

PPA töötab praegu selle nimel, et paari aasta pärast hakkaksid Eestis väljastama passe riigihankega leitud ettevõtted, kellel on teenindused ka väljaspool keskusi, olgu nendeks siis näiteks Telia või Omniva. Ettevõtte leidmiseks korraldatakse riigihange, milletingimus on, et ettevõttel peavad olema esindused ka väljaspool suuri keskusi. "Vastasel juhul ei ole sellel ju mõtet," lisas Ratnik.

Samal ajal peaks ka passide kättesaamine muutuma lihtsamaks ka Soomes elavatel eestlastele. Tulevikus peaks Eesti passe väljastavaid keskusi olema ülelahe mujalgi kui ainult Helsingis.

Esialgsete plaanide kohaselt alles seejärel tuleb kõne alla Eesti passide väljastamine võõrsil.

Sel sügisel hakkavad Eesti e-residentidele dokumente väljastama 20 keskust üle maailma. Kui riik jääb välja valitud keskuste tööga rahule ja usaldab nende töötajaid, siis on kavas anda neile õigus ka Eesti passide väljastamiseks.

Hetkel väljastatakse e-residentidele dokumente San Franciscos (USA), Tokyos (Jaapan) ja Seoulis (Lõuna-Korea). Tegu on viisakeskusega, mis vahendab mitmete riikide viisasid, aga väljastab ka USA passe.

Praegu peavad võõrsil elavad Eesti kodanikud oma uue passi kättesaamiseks pöörduma kas Eesti konsuli või aukonsuli poole.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: