Liibüas Benghazis hukkus autopommiplahvatuses kolm ÜRO töötajat

Plahvatuse koht Liibüas Benghazis.
Plahvatuse koht Liibüas Benghazis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Liibüa idaosas Benghazis hukkus laupäeval autopommiplahvatuses kolm ÜRO töötajat ja veel sama palju sai vigastada, teatas julgeolekuametnik.

"Kolm ÜRO kolleegi said plahvatuses surma ja veel kolm on vigastatute seas," teatas maailmaorganisatsioon avalduses.

Julgeolekuametnik ütles varem, et plahvatus toimus Benghazi Al-Hawari linnajao ostlemispiirkonnas ja selles said surma ÜRO liibüalasest ja fidžilasest töötajad ning vigastada kaheksa inimest, nende seas üks laps.

Keegi ei ole seni omaks võtnud plahvatust, mis kärgatas ÜRO konvoi möödumisel.

ÜRO peasekretär António Guterres mõistis rünnaku kõige karmimate võimalike sõnadega hukka ja kutsus Liibüa võime "mitte säästma ühtegi jõupingutust selle rünnaku toimepanijate tabamiseks ja õigusemõistmise ette toomiseks". Ta ärgitas Liibüa vaenupooli ka austama laupäeval jõustunud humanitaarrelvarahu ja naasma läbirääkimistelaua taha.

Benghazi on Liibüa suuruselt teine linn ja diktaator Muammar Gaddafi kukutanud 2011. aasta ülestõusu häll. Sestsaadik on seal kestnud ka vägivald diplomaatiliste esinduste ja julgeolekujõudude vastu.

2012. aasta 11. septembril said Benghazis rünnakus USA konsulaadile surma Ühendriikide suursaadik Christopher Stevens ja veel kolm ameeriklast.

2017. aastal tõrjus mõjuvõimas väepealik Khalifa Haftar pärast kolm aastat kestnud võitlust islamiäärmuslased linnast välja.

Haftar, kes toetab Liibüa idaosas asuvat valitsust, mis on konfliktis Tripolis baseeruva rahvusvaheliselt tunnustatud ühtsusvalitsusega , liikus edasi Derna peale, mis oli viimane tema kontrolli alt väljas olev Liibüa idaosa linn.

Kuid plahvatused ja inimröövid linnas on jätkunud.

2018. aasta mais hukkus seal rünnakus seitse inimest, läinud kuul aga endise armeekomandöri matustel vähemalt neli ja üle 30 sai haavata.

Haftar, kes kontrollib suuremat osa Liibüa idaosast, andis sel aastal oma isehakanud Liibüa Rahvusarmeele (LNA) korralduse puhastada riigi lõunaosa "terroristlikest rühmadest ja kurjategijatest".

Selle kampaania järellaines käivitas LNA aprillis pealetungi pealinnale Tripolile. Laupäeval teatati siiski vaherahust rahvusliku ühtsuse valitsusega moslemite usupüha Eid al-Adha ajaks, mis Liibüas vältab pühapäevast teisipäevani.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: