Liibüas leiti Haftari-meelsete üksuste baasist Prantsuse rakette

Khalifa Haftar.
Khalifa Haftar. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse kaitseministeerium teatas kolmapäeval, et tema rakette on leitud Liibüa sõjaväebaasist, mida kasutavad sõjapealikule Khalifa Haftarile ustavad üksused.

Pariis eitas samas nende rakettide tarnimist mässulistele, mis rikuks ÜRO relvaembargot.

Prantsuse kaitseministeeriumi teatel oli Tripolist lõunasse jäävast baasist avastatud USA päritolu Javelin raketid antud Prantsuse üksustele, mis Liibüas tegutsevad, kuid need ei olnud töökorras ja olid mõeldud hävitamiseks.

"Kahjustatud ja kasutuskõlbmatuid relvi hoiti ajutiselt laohoones enne nende hävitamist," ütles ministeerium.  

"Neid ei antud kohalikele jõududele," rõhutas ta vastuseks USA väljaande New York Times loole. 

Raketid tulid taas päevavalgele, kui ÜRO tunnustatud Liibüa valitsuse relvajõud hõivasid Haftari võitlejate baasi Gharyanis, sada kilomeetrit Tripolist lõunas. 

Kolme nendest rakettidest, samuti Hiina päritolu ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) märgistusega lõhkepäid, näidati ajakirjanikele 29. juunil.  

Prantsuse kaitseministeerium ei täpsustanud, kuidas raketid Haftari-meelsete vägede kätte sattusid.  

Vabaühenduse Rahvusvaheline Kriisigrupp (ICC) Liibüa-analüütiku Claudia Gazzini sõnul on Gharyani linnas varem hoitud kasutuskõlbmatuid relvi. Samas peaks prantsuse analüütiku hinnangul selgitama, kas selle sõdurid viibisid linnas ka ajal, kui Liibüa valitsusväed selle hõivasid.

"Prantslased peavad üksikasjalikumalt selgitustööd tegema," ütles ta AFP-le. "Lahtine küsimus on see, kas nad toetavad aktiivselt Haftari vägesid nende pealetungis Tripolile või mitte," lisas ta. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: