Vene leht: EL valmistub "Donbassi passide" mittetunnustamiseks

Vene Föderatsiooni kodaniku pass.
Vene Föderatsiooni kodaniku pass. Autor/allikas: ERR

Euroopa Liit töötab välja soovitusi Venemaa lihtsustatud korras Donbassi elanikele jagatud passide tuvastamiseks ja võimalikuks mittetunnustamiseks, edastas ajaleht Izvestija viitega Euroopa Komisjoni pressiteenistusele.

Euroopa Komisjon ning tema esindused Moskvas ja Kiievis töötavad välja "liikmesriikide ja nende konsulaatide jaoks välja üldisi soovitusi nende passide tuvastamiseks ja võimalikuks mittetunnustamiseks", edastas ajaleht komisjoni pressiteenistuse teate.

Välja töötatakse ka juhiseid, kuidas menetleda viisataotlusi, mis Vene passi saanud Donbassi elanikud esitavad Venemaal ja Ukrainas.

Komisjoni pressiteenistus rõhutas, et lõppotsus selles küsimuses on EL-i liikmesriikide teha.

Vene president Vladimir Putin allkirjastas 24. aprillil dekreedi, mis kiirendab Ukraina separatistlikel aladel elavate inimeste Vene kodakondsuse taotluste läbivaatamist. Kremli veebilehel ilmunud dekreedis seisab, et isehakanud Donetski ja Luganski vabariigi territooriumil elavate inimeste kodakondsustaotlustele tuleb anda vastus vähem kui kolme kuuga.

Eesti otsustas 5. augustil esimesena EL-is mitte tunnustada Donetski ja Luganski oblasti elanikele pärast 24. aprilli väljastatud Vene passe juhul, kui passi kasutaja ei olnud varem Venemaa kodanik. Eeskujule järgnesid Läti ja Leedu.

Leedu ja Läti välisametkonnad kinnitasid Izvestijale, et mõlemad riigid peavad vajalikuks EL-i liikmesriikide ühtset lähenemist teemale ja sellealase tegevuse koordineerimist.

Mittetunnustamise peamine viis on nende passide omanikele Schengeni viisa andmisest keeldumine, märkis ajaleht.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: