X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti ühines ÜRO Julgeolekunõukogus EL-i riikide Ukraina-avaldusega

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas teisipäeval Ukraina teemat
ÜRO Julgeolekunõukogu arutas teisipäeval Ukraina teemat Autor/allikas: AP / Scanpix

Eesti ühines viie praegu ÜRO Julgeolekunõukogusse kuuluva Euroopa Liidu riigi avaldusega Ukraina toetuseks, milles taunitakse Krimmi annekteerimist ja nõutakse Venemaalt vangistatud Ukraina mereväelaste vabastamist.

"Meie Euroopa Liidu liikmetena toetame täielikult Ukraina iseseisvust, suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust rahvusvaheliselt tunnustatud piirides ning mõistame hukka Krimmi seadusevastase annekteerimise Venemaa poolt," öeldakse Julgeolekunõukogu alaliste liikmete Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi ning mittealaliste liikmete Belgia, Poola ja Saksamaa ning tulevase valitud liikme Eesti teisipäeval tehtud ühisavalduses.

Samuti kutsuvad kuus riiki oma avalduses, mida vahendas Ukraina väljaanne 112.ua, Venemaad vabastama 25. novembril Kertši väinas vangistatud 24 Ukraina mereväelast, andma tagasi konfikseeritud laevad ning tagama Aasovi meres vaba liikluse.

Euroopa Liidu kuuik ootab Venemaalt ka, et see lõpetaks konflikti õhutamise Ukrainas, toetaks Minski kokkulepete elluviimist, lõpetaks Ida-Ukrainas tegutsevate separatistide rahalise ja sõjalise toetamise ning Vene passide väljastamine Donbassis elavatele Ukraina kodanikele.

Lõpetuseks märgivad riigid, et kolmapäeval, 17. juulil möödub viis aastat Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundund Malaysia Airlinesi lennuki allatulistamisest Ukrainas Donetski oblastis, mille hukkus 298 inimest. Euroopa Liidu riigid kutsuvad Venemaad tegema rahvusvahelise uurimisega koostööd, et katastroofi süüdlased saaks karistuse.

Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaline liige aastatel 2020-2021.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: