Toompeal said Jüri Ratase kutsel kokku endised peaministrid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1566208140000 | amCalendar}}

Peaminister Jüri Ratas võõrustas Stenbocki majas endiseid valitsus-juhte, et vahetada mõtteid riigi tuleviku üle. Traditsioonilisele ühislõunale tuli kohale viis senist peaministrit. Reformierakonda kuuluvad endised peaministrid kohtumisele ei ilmunud.

Peaministrite ühislõunale tulid kohale Juhan Parts, Andres Tarand, Mart Siimann, Tiit Vähi ning pisut hiljem ka Edgar Savisaar, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Andres Tarand peaministriga kohtudes päevapoliitikat ei arutanud, et hoiduda pidulikul lõunal kriitikast. Samas ta tõdes, et lõpmatuseni Ratas EKRE eest vabandada ei saa.

"No vähemasti on ta hoidnud valitsuse koos, mida ta peab ise võib-olla suureks saavutuseks. Kuigi Helmed ei taltu. Nii, et ega see vabandamistaktika väga pikalt ei saa kesta. No ta ei saa lasta lõpmatuseni. Siis ta ise laseb ennast õõnestada neil, kes juba praegu itsitavad, et kunagi oli olnud vabadussõda, nüüd on vabandussõda. Nii, et see juhib aegamööda ikkagi lagunemise poole," rääkis Tarand.

Juhan Partsi arvates ei ole Ratas EKRE suhtes liiga järeleandlik olnud ning katse politseiameti peadirektorit vallandada ei olnud nii suur rikkumine, et järgnema peaks valitsuskriis.

"Nüüd lahendati see teema ära, aga öelda, et see on midagi 30-ndate aastate stiilis, nagu ütlesid endised siseministrid, see on ju absurd. Või öelda, et tegemist on õigusriigi mingi fundamentaalse kriisiga, see on ju veel radikaalsem hinnang, kui see, mis tegelikuses on juhtunud," lausus Parts.

Ka Mart Siimanni arvates käitus praegune valitsusjuht pärast Elmar Vaheri juhtumit õigesti, kuna tal õnnestus lahendada olukord rahulikult.

"Ma ei usu, et EKRE nüüd pärast seda lugu hakkaks teistmoodi käituma, aga arvatavasti ta siiski hakkab seda piiri tasuma, mida ületada ei tohi. Sest ühel hetkel võib tõesti juhtuda, et Jüri Ratas ütleb, et mulle aitab. Aga see piir on veel kaugel," ütles Siimann.

Teistest paarkümmend minutit hiljem Stenbocki saabunud Edgar Savisaare sõnul on vara veel peaministrile ning valitsusele mingit hinnangut anda.

"Valitsused tulevad ja valitsused lähevad. Valitsustele antakse hinnangud siis, kui nad on juba läinud. Praegu on vara veel öelda. Ega Jüri Ratas võib veel igasuguste asjadega hakkama saada, ma loodan," sõnas Savisaar.

Ühislõunal ei osalenud reformierakondlased Siim Kallas, Andrus Ansip ja Taavi Rõivas ning isamaalane Mart Laar.

Riigikantselei teatel oli eesmärgiks vahetada traditsioonilisel kohtumisel üheskoos mõtteid riigi tuleviku üle.

Peaministrid kohtuvad Stenbocki majas juba kolmandat aastat. Tunamullu avasid nad fotoseina kõigi Eesti endiste peaministrite fotodega ning möödunud aastal tähistati ühiselt Eesti riigi saja-aastast juubelit.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: